V Turecku bude v říjnu tohoto roku zahájeno rozmísťování protivzdušných raketových komplexů (PRK) S-400, řekl turecký ministr obrany Hulusi Akar. Na Twitteru to uvádí agentura Anadolu. (Foto: Sputnik)

„Rozhodnutí o místě dislokace PRK bude přijato velením tureckých vojenských vzdušných sil,“ řekl Akar.

Podle jeho slov nákup konkrétně ruských komplexů nebyl záležitostí preference, ale aktuální potřebou národní bezpečnosti. „Turecko musí ochránit 82 milionů svých občanů,“ dodal ministr.

Zdůraznil, že Ankara jako člen NATOmá závazky vůči alianci, ale zároveň uvedl, že USA, Německo a Nizozemsko odsunuly z Turecka své systémy protivzdušné obrany, a proto země potřebuje své příslušné zbraně.

Rozhodnutí Turecka nakoupit S-400 kritizují USA, které v případě realizace této smlouvy uvažují o možnosti zatlačit na Ankaru odmítnutím prodeje stíhaček páté generace F-35. Turecké straně byly také nabízeny místo ruských PRK americké Patrioty, ale turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že taková transakce je možná pouze za podmínek, které budou vyhovovat jeho zemi.

Americká reakce

Americký generál Curtis Scaparrotti, který stojí v čele amerického velitelství v Evropě, v úterý Senátu USA doporučil, aby zastavil dodávky bojových letounů F-35, pokud Turecko nakoupí systémy protivzdušné obrany S-400.

„Pokud přijmou systémy S-400 a rozmístí je na tureckém území, pak budeme mít problém (…) s letouny F-35," uvedl velitel výboru.

„Je to problém pro všechny naše letadla, ale v první řadě pro F-35. Moje nejlepší rada zní nepřipustit společný provoz F-35 se spojencem, jenž pracuje s ruskými systémy protivzdušné obrany, které pravděpodobně mají ty nejpokrokovější technologie," prohlásil Scaparrotti.