Podle generálního ředitele Světové zdravotnické organizace (WHO) Dr. Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse není pandemie covid-19 navzdory poklesu celosvětových infekcí a úmrtí stále ještě zdaleka u konce. (Foto: Flickr)

Šéf WHO to řekl 12. dubna ve svých poznámkách na veřejném slyšení o novém mezinárodním nástroji pro připravenost a reakci na pandemii.

„Míra přenosu zůstává vysoká, pokrytí vakcínami zůstává v příliš mnoha zemích příliš nízké a uvolnění opatření v oblasti veřejného zdraví a sociálních opatření vytváří podmínky pro šíření nových variant,“ řekl.

„Musíme se zaměřit na ukončení pandemie – zejména tím, že podpoříme všechny země, aby naočkovaly 70 % své populace s prioritou na nejrizikovější skupiny.“

Šéf WHO poznamenal, že covid-19 odhalil vážné mezery v globální architektuře zdravotní bezpečnosti, a řekl, že svět se musí poučit ze současné pandemie, aby se připravil na jakékoli budoucí zdravotní krize, které mohou nastat.

Využil také tuto příležitost k tomu, aby vyzval svět k jednotě v reakci na virus.

Poukázal zejména na mezery v očkování jako na výzvu, která brání v boji proti covid-19, a poznamenal, že zatímco některé země s vysokými příjmy zavádějí čtvrté dávky život zachraňujícího očkování, jedna třetina světové populace teprve čeká na první dávku, včetně 83 % populace Afriky.

Zdroj: who.int