Podle agentury Bloomberg došlo minulý měsíc v terminálu pro vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) společnosti Freeport LNG v Texasu k výbuchu, který vytvořil mohutnou 450 stop vysokou ohnivou kouli, a několik týdnů před incidentem byla část potrubí v zařízení kontrolována. (Foto: Flickr)

Nová dokumentace zveřejněná na internetových stránkách Federální energetické regulační komise vrhá světlo na nehodu v druhém největším americkém závodě na vývoz LNG, který před svým uzavřením 8. června spotřebovával přibližně 2 miliardy kubických stop zemního plynu denně (bcfd).

IFO Group LLC, texaská poradenská společnost v oblasti požárů a výbuchů a řízení rizik, připravuje do konce tohoto měsíce vydání zprávy pro Freeport a federální regulační orgány o událostech, které předcházely výbuchu.

Dodavatelé, kteří prováděli údržbu skladovací nádrže, nahlásili, že ráno v den výbuchu slyšeli neobvyklé zvuky, uvádí se ve zprávě. Vedení závodu reagovalo provedením inspekce, ale žádné anomálie nezaznamenalo. Zvuky byly nahlášeny dva dny po vyšetřování nedalekého „pohybu potrubí“.

K výbuchu došlo na 700metrovém úseku potrubí, kde došlo k zachycení zkapalněného zemního plynu, což způsobilo nárůst tlaku. Následné prasknutí uvolnilo oblak plynu, který se vznítil. Ohnivá koule trvala 5 až 7 sekund, zatímco požár hořel 30 minut. Dodavatelé z firmy Puffer-Sweiven provedli v dubnu rutinní testy tlakového bezpečnostního ventilu, který je součástí stejného systému potrubí, jež následně selhalo. Zařízení prošlo kontrolou, ale společnost Freeport LNG vyšetřuje, zda související ventil nezůstal po testech uzavřený. — Bloomberg

Podle údajů agentury Bloomberg má terminál dopad na 20 % veškerého vývozu LNG z USA, z něhož byla velká část určena pro Evropu, která má problémy s dodávkami. Společnost Freeport LNG uvedla, že zařízení by mohlo být znovu otevřeno do října, ale někteří analytici upozorňují, že zařízení by mohlo zůstat zavřené mnohem déle.

„Samotný proces (revizí, oprav a schvalování) bude trvat déle než tři měsíce a potenciálně může trvat šest až 12 měsíců,“ uvedl Alex Munton, ředitel globální plynárenské a LNG společnosti Rapidan Energy Group, která se zabývá poradenstvím.

Pozitivní zprávou je, že nízké zásoby v USA se plní, protože exportní závod v Texasu nechal v síti více zemního plynu. To je špatná zpráva pro Evropu.

Zdroj: zerohedge.com