Hnutí Tálibán je připraveno vstoupit do přechodné afghánské vlády, ačkoli v této souvislosti neobdrželo žádné návrhy, uvádí televizní kanál Al Jazeera s odkazem na zástupce politické kanceláře hnutí v Kataru Suheila Shahina. (Foto: Flickr)

Předtím televizní kanál uvedl, že vláda nabízí Tálibánu účast ve správě země, pokud skončí násilí.Podle mluvčího hnutí je k tomu Tálibán ochoten a nechystá se svrhnout prezidenta Ašrafa Ghaního.

V posledních měsících v Afghánistánu eskalovala konfrontace mezi vládními silami a militanty Tálibánu.

Děje se tak na pozadí stahování amerických vojsk, které ruské ministerstvo zahraničí označilo za přiznání neúspěchu americké mise v Afghánistánu.

Tálibové již ovládli významné oblasti ve venkovských a pohraničních oblastech a zahájili ofenzivu proti velkým městům. Tvrdí, že od konce minulého týdne obsadili administrativní centra deseti z 34 provincií, včetně města Kundúz, ležícího 60 kilometrů od nejbližšího hraničního přechodu do Tádžikistánu.

Vláda naopak tvrdí, že znovu získala kontrolu nad některými městy, ale střety dále pokračují.

Tento týden v Dauhá probíhala meziafghánská jednání na vysoké úrovni. Zúčastnili se jich zvláštní vyslanci rozšířené „trojky“ pro Afghánistán (Rusko, USA, Čína, Pákistán a EU), zástupci afghánské vlády a delegace politického úřadu Tálibánu.

Zdroj: aljazeera.com