Bývalý izraelský vojenský velitel Dan Halutz nečekaně naznačil, že Izrael prohrál válku proti palestinským odbojovým skupinám v obléhaném pásmu Gazy. (Foto: Flickr)

Halutz v nedávném rozhovoru uvedl, že Izrael prohrál válku proti Hamásu, a zdůraznil, že jediným vítězstvím, kterého lze dosáhnout, je svržení premiéra. „Pro mě bude obrazem vítězství, až premiér Benjamin Netanjahu odstoupí.“

„Žádný obraz vítězství nebude, protože obraz odráží ztrátu 1 300 životů a 240 vězňů, přestože se vrátili, a přibližně 200 000 uprchlíků, kteří se nedokázali vrátit do svých domovů,“ prohlásil Halutz.

Jeho komentáře, odvysílané na 7. kanálu, jsou jasnou kritikou současné izraelské vojenské a politické strategie.

Halutz také minulý týden vyjádřil obavy o budoucnost Izraele. Vyjádřil výhrady k ubíhajícímu času a slábnoucím možnostem návratu zajatců.

Izrael utrpěl ponižující porážku od palestinského národa a odboje, když se jim podařilo zneškodnit režim v krvavé válce v obleženém pásmu Gazy.

Podle hnutí Hamás a Islámský džihád se Izraeli po brutální agresi na obléhané pásmo Gazy nepodařilo dosáhnout „žádného ze svých cílů“, především zlikvidovat síly odporu v Gaze.

Palestinské skupiny pokračují v odporu

Vojenské křídlo hnutí Islámský džihád, brigády Al-Kuds, v souvislosti s nejnovějším vývojem událostí uvedlo, že vypálilo raketovou palbu na Sderot a Nir Am na Izraelem okupovaných územích.

Izraelská média informovala o sirénách, které se rozezněly v jižním městě Asqalan a dalších městech na okupovaných územích.

Nové odvetné raketové údery přicházejí v době, kdy bojovníci odporu bojují proti invazním silám uvnitř Gazy.

Izraelská armáda oznámila zabití dalších dvou vojáků na jihu Gazy.

Režim uvádí, že při pozemní invazi bylo dosud zabito více než 160 jeho vojáků.

Hamás však tvrdí, že počet obětí je mnohem vyšší. V pondělí vůdce Hamásu v Gaze Yahya Sinwar uvedl, že bylo zabito nebo zraněno přibližně 5 000 příslušníků izraelských sil a že dosud bylo poškozeno nebo zničeno více než 750 vojenských vozidel.

Izrael zahájil válku v Gaze 7. října poté, co palestinské hnutí odporu Hamás provedlo proti okupační entitě překvapivou operaci Bouře Al-Aksá v reakci na desetiletí trvající krvavou a ničivou kampaň izraelského režimu proti Palestincům.

Izraelská genocidní válka trvá již 81 dní.

Dějištěm nových izraelských úderů se stalo i několik oblastí v Gaze.

Patří mezi ně několik uprchlických táborů v centrální části Gazy. Celkový počet obětí od 7. října se blíží 21 000. Desítky tisíc dalších lidí byly zraněny. Většinu obětí tvoří ženy a děti.

Zdroj: presstv.ir