The Global Times nedávno zveřejnil komentář vedoucího výzkumného pracovníka na Univerzitě v Cambridgi ve Spojeném království pana Martina Jacquese, který zdůraznil, že vzhledem k tomu, že počet případů nakažení Covid-19 na celém světě stále prudce roste, mělo by být zahájeno mezinárodní vyšetřování, proč Západ na epidemii reagoval tak neúspěšně. (Foto: Flickr)

V článku se uvádí, že od ledna 2020 se nadávky proti Číně hrnuly jako tsunami a Čína byla obviněna ze skrývání a utajování faktů. Toto obviňování dodnes nepřestalo. Epidemie nového koronaviru se stala symbolem a nositelem nové studené války a rozpadu vztahů USA a Číny.

Geopolitika si uzurpovala vědu a pravda byla zavržena ve prospěch politické kontroverze. Západní média jsou plná negativních nálad vůči Číně. Dokonce i na začátku loňského léta, kdy Čína již jasně porazila virus, ale útoky ze Západu na Čínu se sotva zmírnily.

Kampaň Západu na diskreditaci Číny ve skutečnosti začala, protože byl přesvědčen, že Čína nezvládla zareagovat na epidemii, ale rychle se z ní stalo něco jiného, tedy snaha odvést pozornost veřejnosti od neschopnosti západních zemí vyrovnat se s epidemií, a dychtivá snaha zakrýt před západní veřejností úspěch Číny v porážce epidemie.

Zmíněný článek poukázal na to, že dříve v dubnu 2020 Donald Trump uvedl, že epidemie nového koronaviru je důsledkem úniku viru z laboratoře ve Wuhanu (Wu-chan). V květnu tohoto roku Joe Biden tuto myšlenku znovu zavedl a dal americké zpravodajské agentuře 90 dní na vyšetřování.

Společný vyšetřovací tým WHO a Číny dospěl v březnu letošního roku k závěru, že únik viru z laboratoře je krajně nepravděpodobný. Drtivá většina lidí v mezinárodní vědecké komunitě věří, že epidemie nového koronaviru je způsobena přirozenými příčinami.

Čína nyní zavřela dveře jakémukoli dalšímu mezinárodnímu vyšetřování podle této myšlenky. Místo obviňování Číny by se Západ měl podívat do zrcadla: ve srovnání s čímkoli, co udělala Čína, má jeho neschopnost při reakci na epidemii větší odpovědnost za celosvětový počet obětí.

Vzhledem k tomu, že počet případů nakažení Covid-19 na celém světě stále prudce roste, mělo by být zahájeno mezinárodní vyšetřování, proč Západ na epidemii reagoval tak neúspěšně.

Martin Jacques