Ruský vůdce Vladimir Putin během fóra Arktida – teritorium dialogu komentoval výsledky vyšetřování komise zvláštního amerického žalobce Roberta Muellera. (Foto: Wikimedia)

„Od začátku jsme tvrdili, že tato notoricky známá komise pana Muellera nic nenajde, protože to nikdo neví lépe než my. Rusko nezasahovalo do žádných voleb ve Spojených státech, “ uvedl Vladimir Putin.  

Ruský prezident zdůraznil, že mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a Ruskem nedošlo k žádné tajné dohodě, „kterou pan Mueller hledal“.

„S panem Trumpem jsme nebyli seznámeni. Ano, přijel do Moskvy, ale jako podnikatel. Upřímně řečeno, pro nás to nebyla událost. Jedná se o naprostý nesmysl, určený výhradně pro interní publikum … Skutečnost, že vyšetřování skončí podle hesla,  „hora porodila myš“, nám bylo předem jasné. Říkal jsem to celou dobu, “ upozornil Putin.

Současně, řekl, situace ve Spojených státech "se nestala jednodušší."

„Hledají se nějaké nové důvody pro útoky na prezidenta Trumpa … To je nějaký prvek krize v politickém systému v samotných Spojených státech … Ty skupiny, které útočí na legitimně zvoleného prezidenta, protože co to je? Nesouhlasí s volbou amerických lidí, anulují výsledky, “ dodal Putin.

Koncem března předalo americké ministerstvo spravedlnosti Kongresu shrnutí Muellerovy zprávy.

„Vyšetřování zvláštního žalobce neodhalilo tajnou dohodu nebo koordinaci Trumpovy kampaně nebo kohokoliv s ní spojeného s Ruskem v jeho pokusech ovlivnit prezidentské volby ve Spojených státech v roce 2016,“ uvádí zveřejněná čtyřstránková zpráva generálního prokurátora a ministra spravedlnosti USA Williama Barra.

Zpráva zároveň zdůrazňuje, že nebyly nalezeny žádné důkazy o tajné dohodě, „navzdory četným návrhům jednotlivců spojených s Ruskem k poskytnutí pomoci Trumpově kampani".

Prezident Spojených států sám takové závěry nazval svým úplným ospravedlněním.

V roce 2018 začal Robert Mueller vyšetřovat také možné vazby Donalda Trumpa a jeho spolupracovníků na Turecko, Izrael, Čínu, Katar, Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty. Prezident Trump na to reagoval znovu kritikou, že se jedná o „hon na čarodějnice.“

Zdroj: rt.combloomberg.com