Něco zvláštního se odehrává pod zledovatělým povrchem Antarktidy, ale nemá to nic společného s nacistickým UFO. Spíše, jak vědci prohlašují, narazili na nový typ částice, která léta unikala detekci těch nejsofistikovanějších urychlovačů částic. Pokud se předpoklad potvrdí, změní to současnou fyziku. (Foto: Wikipedia)

V roce 2006 spustila NASA experiment  ANITA, který pomocí souboru rádiových antén umístěných na balónu detekuje nad ledovým příkrovem Antarktidy kosmické záření.

Kosmické záření, jak název naznačuje, je proud energetických částic pocházejících z kosmu, které se pohybují vysokou rychlostí a dopadají na Zemi. Rádiové antény však v letech 2006 a 2014 zachytily kromě kosmických paprsků i podivné  vysokoenergetické částice vystřelující vzhůru ze Země. Nejspíš přiletěly vesmírem, dopadly na povrch naší planety, proletěly jejím jádrem a vydaly se zpět do atmosféry a do vesmíru. Při svojí cestě Zemí vygenerovaly velmi slabé pulzy rádiových vln, které zachytila observatoř více než 30 kilometrů nad povrchem Antarktidy.

ANITA-IV po návratu z mise

Tyto detekce vyvolaly mezi fyziky značný rozruch. Nejsou známy částice, které by se takto chovaly. Vědci vědí o nízkoenergetických neutrinech, která klidně proletí kilometry hornin, aniž by je zasáhla. Jenže detekované částice měly příliš vysokou energii a takové se vždy s něčím srazí. Co víme, tak nikdy neproletí skrz Zemi.