Spojené státy nejsou schopné čelit ruským raketám, a proto je nutné prodloužit platnost dohody START III s Moskvou. Uvedl to šéf Strategického velení Ozbrojených sil USA a generál John E. Hyten. (Foto: Wikimedia)

Podle jeho názoru představují největší hrozbu nejnovější okřídlené a hypersonické rakety, stejně jako bezpilotní ponorka Poseidon.

„V posledních deseti letech mě znepokojují tyto zbraně, které mohou kdykoli změnit směr a my s tím budeme mít problém. Mohu říci, že dnes jsem schopen zemi chránit, ale bojím se o ty, kteří v budoucnu přijdou na můj post," prohlásil Hyten.

Když hovořil k senátorům o chrakteristikách ruských raket, uvedl, že stávající americké zbrojní systémy je sice mohou detekovat, ale ty poté zmizí a nebude možné je vidět až do momentu útoku.

Generál také vyzval senát, aby zvýšil výdaje na modernizaci tzv. jaderné triády, která zahrnuje strategické bombardéry, pozemní raketové systémy a ponorky. To však bude podle generála vyžadovat zhruba bilion dolarů.

Poseidon

Poprvé se o bezpilotní ponorce Poseidon ruský prezident Vladimir Putin zmínil v loňském prohlášení pro Federální shormáždění RF.

Tehdy prohlásil, že bylo v Rusku vyvinuto bezpilotní podvodní zařízení, které je schopné pohybovat se ve velké hloubce a na mezikontinentální vzdálenost rychlostí, která násobně přesahovala rychlost ponorek a nejmodernějších torpéd.

Podle jeho názoru může být takové zařízení vybaveno jak konvenční, tak jadernou municí, což mu umožní zasáhnout různé cíle, včetně skupin letadlových lodí, pobřežního opevnění a infrastruktury.

Později bylo toto zařízení pojmenováno Poseidon.

Nová dohoda START III

V roce 2010 Rusko a Spojené státy podepsaly Dohodu o omezení strategických útočných zbraní (START III).

Na základě tohoto dokumentu klel počet jaderných hlavic na 1 550 kusů. Počet mezikontinentálních balistických střel, balistických střel na ponorkách a těžkých bombardérech se snížil na 700 ks. V neposlední řadě se také změnšil počet rozmístěných a nerozmístěných odpalovacích zařízení, a to na 800 ks.

Tohoto kroku měly strany dosáhnout dne 5. února 2018. Platnost dohody vyprší v roce 2021.