Tolik k tomu, že si Credit Suisse myslí, že má páku, když odmítla navrhovanou nabídku UBS ve výši 0,25 CHF. (Foto: Flickr)

Jen několik hodin poté, co se objevila informace, že by UBS mohla koupit Credit Suisse za 1 miliardu USD, což je návrh, který akcionáři banky odmítli, agentura Bloomberg oznámila, že úřady nyní zvažují úplné nebo částečné znárodnění Credit Suisse – což by znamenalo likvidaci vlastního kapitálu a záchranu držitelů dluhopisů – jako jedinou další reálnou možnost mimo převzetí ze strany UBS Group AG. A ano, 0,25 je stále více než 0,0.

Podle BBG „země zvažuje buď úplné převzetí banky, nebo držení významného podílu akcií, pokud by převzetí ze strany UBS Group AG ztroskotalo, a to kvůli složitosti uspořádání transakce a krátkému časovému rámci“.

Není třeba dodávat, že situace zůstává „velmi proměnlivá“ a mění se z hodiny na hodinu, protože úřady se snaží dokončit řešení pro banku do otevření asijských trhů, což je v Evropě pozdě večer, uvedli tito lidé.

* * *

Dříve…

Zbývá jen několik hodin do opětovného otevření futures kontraktů pro obchodování, které by mohlo být velmi turbulentní, UBS nabídla Credit Suisse koupi až za 1 miliardu dolarů, uvedl jako první FT, přičemž švýcarské úřady plánují změnit zákony země, aby obešly hlasování akcionářů o této transakci, protože spěchají s dokončením transakce, jejímž cílem je obnovit důvěru v bankovní systém.

Nabídka na převzetí byla oznámena v neděli ráno s cenou 0,25 CHF za akcii, která má být zaplacena v akciích UBS, což je hluboko pod páteční závěrečnou cenou Credit Suisse ve výši 1,86 CHF. A přestože současné podmínky oceňují vlastní kapitál Credit Suisse na mizivých 1 miliardu USD, tato částka neodráží dodatečné rezervy ve výši přibližně 6 miliard USD od Švýcarské národní banky, které mají zajistit uskutečnění transakce.

Jinými slovy, UBS získá výslovnou pojistku centrální banky ve výši 6 miliard dolarů (což by znamenalo, že centrální banka je v plusu, v mínusu), zaplatí 1 miliardu dolarů a získá megabanku, jejíž samotná centrála v Curychu má pravděpodobně vyšší hodnotu. Lze pochopit, proč by se JPMorgan, pardon UBS, tento obchod líbil… a proč by Credit Suisse nebyla nadšená.

Dohoda o prodeji všech akcií mezi dvěma největšími švýcarskými bankami má být podepsána již v neděli večer a její cena bude zlomkem páteční zavírací ceny Credit Suisse, čímž by se akcionáři cílové banky téměř vymazali, uvedly zdroje FT. Rovněž uvedly, že nečekaným zvratem je velmi unikátní doložka o ukončení obchodu s podstatným nepříznivým dopadem: pokud úvěrové rozpětí UBS vzroste o 100 bazických bodů nebo více, obchod je zrušen! Jinými slovy, pokud se trhu pro forma transakce nelíbí a domnívá se, že se blíží další nákaza, UBS nic z toho nechce a švýcarská vláda a SNB se mohou vypořádat s následky.

Netřeba dodávat, že akcionáři Credit Suisse – v čele se Saúdskou národní komerční bankou, kompletní seznam 40 největších akcionářů je uveden níže – nebyli vyhlídkou na to, že přijdou o všechno, příliš nadšeni…

… a agentura Bloomberg poznamenává, že Credit Suisse na navrhovanou dohodu tlačí s podporou svého největšího akcionáře: „Credit Suisse se domnívá, že nabídka je příliš nízká a poškodila by akcionáře a zaměstnance, kteří mají odložené akcie.“

FT opakuje tuto skepsi a uvádí, že situace se rychle vyvíjí a není zaručeno, že podmínky zůstanou stejné nebo že bude dosaženo dohody: „Někteří z nich uvedli, že současné podmínky jsou pro Credit Suisse a její akcionáře nespravedlivé. Jiní kritizovali plány na zrušení běžných pravidel správy a řízení společnosti tím, že se zabrání hlasování akcionářů UBS.“

Důvodem, proč se v tak pozdních hodinách zdá, že dochází jen k malému sbližování směrem ke konsensu, je to, že mezi oběma bankami došlo k omezenému kontaktu a podmínky byly silně ovlivněny Švýcarskou národní bankou a regulačním orgánem Finma, uvedly zdroje FT. Mezitím Federální rezervní systém dal svůj souhlas s pokračováním dohody.

Obě strany vedou jednání s regulátory od středy, kdy Credit Suisse požádala SNB o poskytnutí mimořádné úvěrové linky ve výši 50 miliard SFr (54 miliard USD). Když tato pojistka nedokázala zastavit propad důvěry vkladatelů a ceny akcií – jak jsme tvrdili -, centrální banka zakročila a vynutila si fúzi poté, co se začala obávat o životaschopnost druhého největšího věřitele v zemi. Včera jsme se dozvěděli, že odliv vkladů z Credit Suisse koncem minulého týdne přesáhl 10 miliard švýcarských franků denně poté, co v posledních třech měsících loňského roku vytáhl ze skupiny rekordní run na banky 111 miliard švýcarských franků.

Podle FT se v sobotu večer na ministerstvu financí v Bernu sešel švýcarský kabinet, aby si vyslechl sérii prezentací vládních představitelů, SNB, regulátora trhu Finma a zástupců bankovního sektoru.

UBS výrazně zmenší investiční banku Credit Suisse, podle agentury Reuters bude propuštěno přibližně 10 000 zaměstnanců a spojený subjekt bude tvořit maximálně třetinu sloučené skupiny, uvedli dva z nich. Současný termínový list transakce však nespecifikuje, co se stane s jednotlivými obchodními divizemi Credit Suisse, a pouze nastiňuje stoprocentní převzetí skupiny.

Vláda připravuje mimořádná opatření k urychlení převzetí a plánuje zavést legislativu, která obejde běžnou šestitýdenní lhůtu pro konzultace vyžadovanou od akcionářů UBS, aby mohla být transakce okamžitě uzavřena. Švýcarské regulační orgány navrhly rámec transakce tak, aby zajistil maximální stabilitu bankovního systému země, uvedli lidé informovaní o této záležitosti.

Pokud se však Credit Suisse na převzetí vykašle – což by možná měla a zkusí to u konkurzního soudu, kde by její vlastní kapitál mohl být oceněn na vyšší hodnotu než na mizivých 0,25 – Švýcarské národní bance a všem ostatním centrálním bankám nezbude nic jiného, než podruhé za posledních 15 let přistoupit k záchraně celého finančního systému.

Zdroj: zerohedge.com