Jestli je Vladimir Putin schopen se alespoň trochu rozchechtat, tak to nejspíš dělá zrovna teď. Rusko je zase jednou arci-nepřítelem Spojených států. Je to jako život v opravdu mizerném filmu o Jamesi Bondovi, úplně jako s komiksovými zloduchy. A po celých několik posledních měsíců dělá americká vláda vše, co může, aby torpédovala ruskou ekonomiku stejně jako postavení Vladimira Putina uvnitř jeho vlastní země.


Ekonomickou jadernou volbou při tom bylo vykopnout Rusko z mezinárodního bankovního systému. A americká vláda na to halasně tlačila.

Konkrétně americká vláda chce Rusko vykopnout ze SWIFTu, což je zkratka pro Celosvětovou společnost mezibankovních finančních telekomunikací (Society Worldwide Interbank Financial Telecommunications).

Je to jazykolam. Ale SWIFT je důležitou součástí globálního bankovního systému, protože vytváří komunikační základy přenosů peněz od jedné banky ke druhé.

Je to mimořádně důležitý síťový protokol. Kdykoliv chce banka v Pákistánu dělat byznys s bankou v Portugalsku, tak se ty peníze vypořádají přes síť SWIFT.

Podle SWIFTu samotného, propojují více než 9 000 finančních institucí po celém světě ve více než 200 zemích, přičemž denně provádí 15 milionů transakcí.

Souhrnně lze říci, že být součástí SWIFT je kritické pro vedení obchodů se zbytkem světa. A kdyby ze SWIFTu Rusko vykopli, byla by to katastrofa.

Teď je SWIFT technicky organizován jako ‚Družstvo‘ a řídí ho představenstvo družstva.

V představenstvu je k dispozici 25 křesel a každé křeslo se přiděluje na tříleté funkční období určité zemi.

Spojené státy, Belgie, Francie, Německo, Británie a Švýcarsko mají všichni po dvou křeslech. A hrstka dalších zemí má jen jedno křeslo. A samozřejmě, většina zemí nemá vůbec žádné křeslo.

A teď, co je na tom legrační…

V pondělí odpoledne SWIFT nejenže Rusko NEVYKOPL, … nýbrž oznámili, že ve skutečnosti Rusku dávají KŘESLO V PŘEDSTAVENSTVU.

To je přesný opak toho, na co americká vláda tlačí. To je mrzuté…

To ale není celý příběh, je v tom něco většího.

Protože ve stejné době, kdy americká vláda neprosazuje svou ve SWIFTu, tak Číňané dávají usilovně dohromady svou vlastní verzi tzv. CIPS.

CIPS znamená Čínský mezinárodní platební systém (China International Payment System); jeho účelem je přímá konkurence SWIFTu, a vytvoření fungl nového vzájemného komunikačního a transakčního propojení takovým způsobem, jaký nebude záviset na Spojených státech.

No, povídání o CIPS je na větší rozvedení v dalším článku. Ale stručně, řeší některé vážné technické slabiny, neefektivnosti a technologické problémy, jimiž je zatížen SWIFT.

A na ten bychom se měli připravit už v průběhu letošního roku.

Nedělejte si žádné iluze, tohle je začátek konce globálního hegemonie US dolaru. Je čas zanechat nadějí, že k tomu nedojde, a čas začít se na to připravovat.

[quote align="center" color="#999999"]

  • Vážení a milí čtenáři, děkujeme, že podporujete činnost nezávislého magazínu Vědomí
  • [/quote]

    Překlad: Miroslav Pavlíček

    Zdroj: sovereignman.com, reformy.cz