Po příchodu nového britského premiéra to vypadá, že vznikl nový politický tandem Boris Johnson – Donald Trump. Ten připomíná politický tandem 80. let Reagan – Thatcherová, myslí si analytička Tereza Spencerová. (Foto: Public Domain Pictures)

„Dnes tu máme Johnsona s Trumpem, kteří se můžou doplňovat a podporovat, protože je spojuje nejen způsob vystupování a komunikace, ale především mnoho myšlenek. Mimo jiné se shodují v názoru na EU, takže můžeme sázet na to, že Johnson (s Trumpem za zády) bude o brexit (i bez dohody) skutečně usilovat,“ citují Parlamentní listy slova Spencerové.

Nový britský premiér během svého prvního projevu v britském parlamentu opakovaně prohlašoval, že k brexitu dojde 31. října.

Pokud Velká Británie přežije první rok dva po brexitu bez velkých otřesů, může to být inspirací pro další nespokojené země, aby se odhodlaly k podobnému kroku, myslí si analytička.

Upozornila na možnou nedostatečnou podporu britského premiéra Johnsona ve věci výstupu Velké Británie z EU. Má prý za sebou příliš málo početnou politickou sílu, které je z velké části již v důchodovém věku. Za Johnsona vystoupilo pouze 160 tisíc členů Konzervativní strany.

„Nemám ráda takové ty hloupé řeči o inteligentní mládeži a tupých seniorech, ale z hlediska síly mandátu na prosazování takových zásadních otázek, jakou je vystoupení z EU, mi to připadá velmi slabé,“ prohlásila Tereza Spencerová.

Ve svém rozhovoru pro Parlamentní listy se také věnovala situaci na Ukrajině, kde lidé podle jejího názoru díky tomu, jak hlasovali v prezidentských volbách, „porazili již druhou barevnou revoluci, což je svým způsobem fascinující“.

„Na druhé straně platí, že politickou situaci na Ukrajině dále diktují a kontrolují Spojené státy, takže budoucí vývoj bude záležet na tom, jaké povely přijdou z Washingtonu,“ zmínila analytička.

Může prý dojít k výměně Ukrajiny za Venezuelu ve stylu – ruský zadní dvorek za americký zadní dvorek.

V prezidentských volbách na Ukrajině získal úřadující prezident Volodymyr Zelenskyj ve druhém kole přes 73 % hlasů, jeho protikandidátem byl tehdejší prezident Petro Porošenko, který přišel k moci po převratu na kyjevském Majdanu.

Zdroj: snews.com