V sociálních sítích se objevilo video první společné hlídky ruských bombardérů Tu-95MS a čínských Xian H-6. Lety proběhly v mezinárodním vzdušném prostoru nad Japonským a Východočínským mořem. (Foto: Twitter)

Na videozáznamu je zachycen vzlet ruského turbovrtulového Medvěda. Operátor viděl také jihokorejský stíhač F-16KS, který doprovázel Tu-95MS ve delší vzdálenosti.

Vojenské oddělení uvedlo, že posádky letadel s dlouhým doletem jednaly přísně v souladu s ustanoveními mezinárodního práva. Porušení vzdušného prostoru cizích zemí podle objektivních údajů z monitorování nebylo povoleno.

Dříve jihokorejské úřady sdělily, že ruské raketové bombardéry Tu-95MS narušily hranici a napadly jejich vzdušný prostor.

Ministerstvo obrany Ruska vysvětlilo, že obvinění jsou neopodstatněná. Navíc podle něj provedli jihokorejští piloti neprofesionální manévry a vytvořili bezpečnostní riziko pro ruská letadla.

Zároveň se jihokorejské bombardéry nedostaly do kontaktu s posádkami Tu-95MS a vzdálily se ruských letadel, pouze zahájily střelbu tepelných pastí.

Tu-95MS je nosič řízených střel dlouhého doletu. Jeho sériová výroba byla zahájena v roce 1981. Délka letadla je asi 50 metrů, stejné délky dosahuje i rozpětí křídel.

Maximální vzletová hmotnost je 185 tun. Je jedním z nejrychlejších turbovrtulových letadel na světě, protože jeho rychlost dosahuje až 830 kilometrů za hodinu.