Švédská středolevicová premiérka Magdalena Anderssonová se smířila s porážkou poté, co pravicový opoziční blok čtyř stran porazil její sociální demokraty, kteří byli u moci od roku 2014. (Foto: Flickr)

Anderssonová, která se loni stala první švédskou premiérkou, ve středu oznámila, že odstoupí poté, co se zdálo, že bezprecedentní pravicový a krajně pravicový blok má nakročeno k vítězství v parlamentních volbách.

Podle posledních údajů volebního úřadu se zdá, že Umírnění, Švédští demokraté, Křesťanští demokraté a Liberálové získají 176 křesel v 349členném parlamentu oproti 173 křeslům levého středu.

Andersson na tiskové konferenci prohlásil, že ačkoli se ještě sčítají poslední hlasy, je jasné, že pravice získá většinu křesel, „takže zítra podám demisi z funkce premiéra“.

„V parlamentu mají převahu jednoho nebo dvou křesel,“ řekl Andersson na tiskové konferenci. „Je to slabá většina, ale je to většina.“

Kandidátem pravice na premiéra je Ulf Kristersson, lídr Umírněné strany.

„Nyní začnu pracovat na sestavení nové vlády, která dokáže věci dotáhnout do konce, vlády pro celé Švédsko a všechny občany,“ řekl Kristersson novinářům.

Jimmie Akesson, lídr populistických Švédských demokratů, řekl, že jeho strana bude „konstruktivní a hnací silou v této práci“ na obnově bezpečnosti ve Švédsku. Řekl, že je „čas postavit Švédsko na první místo“.

Zdroj: aljazeera.com