Ukrajina si přeje blok „podobný NATO“, který by mohl být povolán k okamžité obraně hranic s Ruskem, což navrhla pracovní skupina zřízená prezidentem Volodymyrem Zelenským. (Foto: Flickr)

Zásadní je, že by zahrnoval Spojené státy a další spojence NATO, kteří by Ukrajině poskytovali „bezpečnostní záruky“.

Kyjevští představitelé při úterním představení plánu zdůraznili, že není zamýšlen jako náhrada NATO, ale jako právně závazná aliance, která by měla existovat, zatímco Ukrajina bude případně usilovat o plné členství v NATO, jak o návrhu píše Newsweek:

Kyjevský bezpečnostní pakt (KSC) – navržený Andrijem Jermakem, vedoucím Zelenského kanceláře, a bývalým generálním tajemníkem NATO Andersem Foghem Rasmussenem – by rovněž vytvořil „několikaletý“ plán investic, vojenského výcviku a sdílení zpravodajských informací, který by posílil obranné schopnosti Ukrajiny v době, kdy bude země usilovat o plné členství v NATO.

Reakce Kremlu byla rychlá a ostrá, místopředseda Rady bezpečnosti Ruska Dmitrij Medveděv varoval, že pokud bude tento návrh přijat, je to „skutečně prolog ke třetí světové válce“. Popsal, že konečným výsledkem by byl jaderný holocaust.

Podle překladu Medveděvovy reakce ve státních médiích, která byla zveřejněna v prohlášení na Telegramu, obvinil „tupé idioty“ z „hloupých think tanků“, že si vymysleli takový „hysterický apel“. Medveděv napsal:

„A pak nebudou moci západní národy sedět ve svých čistých domovech a smát se tomu, jak opatrně oslabují Rusko v zastoupení. Všechno kolem nich bude hořet. Jejich lidé budou sklízet svůj žal v plné míře. Země bude hořet a beton se bude tavit.“

„Přesto stále úzkoprsí politici a jejich hloupé think tanky, zamyšleně kroutící v rukou skleničku vína, hovoří o tom, jak se s námi vypořádat, aniž by vstoupili do přímé války. Tupí idioti s klasickým vzděláním.“

Uvedl, že již nyní konflikt na Ukrajině sklouzává na neznámé, nepředvídatelné území eskalace v důsledku „bezuzdného pumpování kyjevského režimu těmi nejnebezpečnějšími typy zbraní ze strany Západu“.

K výrokům dodal podle překladu následující:

Kyjevská kamarila dala vzniknout projektu „bezpečnostních záruk“, které jsou prologem ke třetí světové válce. Ukrajinským nacistům samozřejmě nikdo žádné „záruky“ nedá. Vždyť je to téměř totéž, jako kdyby se na Ukrajinu vztahoval článek 5 Severoatlantického paktu (Washingtonské smlouvy). Pro NATO – stejný průser, jen pohled z boku. Proto je to děsivé.

Vzhledem k rozmělňujícímu se konfliktu, který se stále soustřeďuje na východě a jihu země, a vzhledem k tomu, že Moskva slíbila „osvobodit“ Donbas, navrhované bezpečnostní záruky se pravděpodobně v dohledné době neuskuteční, když se v něm rovněž požaduje návrat k hranicím Ukrajiny před rokem 2014 a navrácení všech domů a majetku zabaveného invazními ruskými silami.

Mnozí odborníci na Západě mezitím vyjadřují obavy, že uprostřed převážně úspěšné ukrajinské protiofenzívy na severovýchodě by Rusko mohlo být ještě nepředvídatelnější a zoufalejší. Stále se spekuluje o tom, že by prezident Putin mohl vyhlásit formální vyhlášení války, což Kreml v úterý popřel, že by se o tom v tuto chvíli vůbec jednalo.

Zdroj: newsweek.com