Biden ve svém vystoupení po boku svých nejvyšších představitelů obrany představil mezinárodní tankovou koalici zemí na podporu Ukrajiny, včetně toho, že USA vyšlou 31 tanků Abrams. (Foto: Flickr)

„Dnes oznamuji, že Spojené státy pošlou na Ukrajinu 31 tanků Abrams, což odpovídá jednomu ukrajinskému praporu,“ řekl Biden z Bílého domu.

„Dnešní oznámení navazuje na tvrdou práci a závazek zemí z celého světa, v čele se Spojenými státy americkými, pomoci Ukrajině bránit její suverenitu a územní celistvost,“ pokračoval Biden.

„Právě o to jde, o pomoc Ukrajině při ochraně a obraně ukrajinského území. Nejedná se o útočnou hrozbu Rusku. Nejedná se o žádnou útočnou hrozbu pro Rusko. Kdyby se ruské jednotky vrátily do Ruska … kam patří, tato válka by dnes skončila.“

Zdůraznil ústřední roli Německa při vlastním rozhodnutí poslat a autorizovat bojové tanky Leopard 2 a poděkoval německému kancléři Olafu Scholzovi. Jméno Německa bylo v průběhu krátkého projevu neustále skloňováno, což vedlo k tomu, že se jeden z reportérů zeptal, zda Německo „donutilo“ USA k akci Abrams. Biden odpověděl „ne“ – Německo ho ke změně názoru nenutilo. „Chtěli jsme se ujistit, že jsme všichni pohromadě,“ řekl.

„O tom to je: pomoci Ukrajině bránit a chránit ukrajinskou zemi. Není to útočná hrozba pro Rusko,“ řekl v televizním vystoupení.

Ukrajina v návaznosti na to uvedla, že západní tanky „rozhodnou o našem budoucím vítězství“. Biden prošel litanii spojenců, kteří jsou připraveni dodat Ukrajině tanky i protivzdušnou obranu.

* * *

Rusko je podle očekávání rozzuřeno rozhodnutím Spojených států a Německa schválit pro ukrajinské síly moderní tanky západní výroby, označuje ho za „extrémně nebezpečné“ a poukazuje na to, že bezprecedentní rozhodnutí fouká přes kremelské „červené čáry“.

Ruské velvyslanectví v Berlíně sdělilo německé vládě, že tento nebezpečný krok „posouvá konflikt na novou úroveň konfrontace“. Prohlášení tvrdilo, že je „v rozporu s prohlášeními německých politiků o neochotě SRN [Spolkové republiky Německo] nechat se do ní [války] zatáhnout. Bohužel se to děje stále znovu a znovu“.

Výcvik posádek pro efektivní obsluhu tanků Abrams trvá několik měsíců až více než šest měsíců či déle. Totéž by mohlo platit i pro německé tanky Leopard 2, které budou poskytnuty. Oba jsou považovány za sofistikované hlavní bojové tanky.

Zdroj: zerohedge.com