Podplukovník námořní pěchoty USA Stuart Scheller byl zbaven své funkce poté, co zveřejnil na Facebooku kritickou poznámku na adresu vedoucích představitelů USA. (Foto: Facebook)

Scheller je totiž vyzval k zodpovědnosti za to, jak je prováděno stahování americké armády z Afghánistánu. Špatná rozhodnutí vedla podle něj ke smrti 13 lidí v řadách námořní pěchoty.

Ve čtvrtek poblíž kábulského letiště došlo k sérii explozí, v jejichž důsledku zahynulo 11 amerických vojáků námořní pěchoty, jeden armádní voják a jeden námořník. Podle dvou úředníků, kteří hovořili se zpravodajskou agenturou The Associated Press pod podmínkou anonymity, bylo také zabito 169 Afghánců.

Scheller, otec tří dětí, sloužil v námořní pěchotě USA 17 let. Avšak poté, co upozornil nejvyšší vojenské velitele včetně námořního velitele Davida H. Bergere, ministra obrany Lloyda Austina a předsedy sboru náčelníků štábů generála Marka A. Milley, že by se měli při přijímání důležitých rozhodnutí raději radit s ostatními, musel Scheller svou službu opustit.

„Neříkám, že musíme být v Afghánistánu navždy, ale říkám, jestli někdo z vás hodil svou hodnost na stůl a řekl: ,Hej, možná to není dobrý nápad evakuovat strategickou leteckou základnu na letišti Bagram před tím, než evakuujeme všechny své vojáky?’ Udělal to někdo? A když vás to nenapadlo, zvedl někdo ruku a řekl: ,Totálně jsme to pokazili’?!“ obrátil se Scheller na své náčelníky.

V pátek Scheller oznámil, že byl „zbaven velení z důvodu nedostatku důvěry”.

„Moje velení dělá přesně to, co bych dělal… kdybych byl na jejich místě,“ napsal.

Schellera zbavil velení plukovník David Emmel kvůli ztrátě důvěry, respektive důvěry v jeho schopnost velet. Mluvčí námořní pěchoty major Jim Stenger to uvedl v prohlášení v pátek večer.

„Pro mnoho námořních pěšáků je to očividně emocionální období a my doporučujeme každému, kdo právě teď bojuje, aby vyhledal radu nebo promluvil s kolegou mariňákem. Existuje fórum, na kterém mohou vůdci námořní pěchoty řešit své neshody s velením, ale nejsou to sociální média,“ uvedl Stenger.