Bývalý americký prezident Donald Trump v úterý prohlásil, že ministerstvo zahraničí za Obamovy vlády podporovalo povstání na Ukrajině v roce 2014. (Foto: Youtube)

V projevu na videu, v němž uvedl, že „třetí světová válka nikdy nebyla blíže než právě teď“, Trump slíbil, že „vyčistí dům od všech válečných štváčů a posledních amerických globalistů“.

„Majdanská revoluce“ na Ukrajině v únoru 2014 vedla k útěku tehdejšího prezidenta Viktora Janukovyče ze země a k moci se dostala prozápadní vláda.

V listopadu předchozího roku Janukovyč oznámil pozastavení příprav historického paktu mezi Kyjevem a Bruselem, jehož cílem bylo posunout Ukrajinu z orbity Moskvy, a odmítl podepsat obchodní pakt a dohodu o politickém přidružení s Evropskou unií. Po tomto rozhodnutí vypukly na Ukrajině masové pouliční protesty.

Trump zopakoval, že je jediným prezidentem za celé generace, který nezačal válku, a jediným prezidentem, „který odmítl katastrofické rady mnoha washingtonských generálů, byrokratů a takzvaných diplomatů, kteří vědí jen to, jak nás dostat do konfliktu, ale nevědí, jak nás z něj dostat“.

„Po celá desetiletí jsme měli tytéž lidi, jako je (současná náměstkyně ministra zahraničí pro politické záležitosti) Victoria Nulandová a mnoho jí podobných, kteří byli posedlí tlačením Ukrajiny do NATO, nemluvě o podpoře povstání na Ukrajině ze strany ministerstva zahraničí.“

„Tito lidé již dlouho usilují o konfrontaci, podobně jako v případě Iráku a dalších částí světa. A nyní balancujeme na pokraji třetí světové války,“ dodal.

Trump rovněž uvedl, že budoucí administrativa pod jeho vedením by mohla válku na Ukrajině ukončit během jednoho dne.

„Se správným vedením bychom mohli konflikt na Ukrajině ukončit do 24 hodin. Na konci mých příštích čtyř let budou všichni váleční štváči, podvodníci a selhání z vyšších pater naší vlády pryč,“ řekl.

Zdroj: aa.com.tr