Nabídky severských zemí do NATO mohou být posuzovány odděleně, protože Türkiye se staví pozitivněji k postupu Finska, říká ministr zahraničí Cavusoglu. (Foto: Flickr)

Türkiye v pondělí připomněla sliby Švédska a Finska ohledně jejich kandidatur na vstup do NATO a uvedla, že není možné schválit švédskou kandidaturu, „aniž by byly podniknuty kroky“.

„Pokud jde o členství Finska a Švédska, postoj Türkiye je jasný a transparentní,“ řekl ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu na společné tiskové konferenci s maďarským ministrem zahraničí Peterem Szijjartem, který přijel do Ankary na solidární návštěvu po zemětřeseních, k nimž došlo 6. února.

Cavusoglu připomněl, že terorismus je jednou ze dvou hlavních hrozeb pro NATO, a uvedl, že Türkiye očekává, že obě severské země vyjdou vstříc obavám Ankary týkajícím se boje proti terorismu.

Od podpisu trilaterálního memoranda na madridském summitu NATO v červnu 2022 Cavusoglu uvedl, že „ze strany Švédska nebyly podniknuty žádné uspokojivé kroky“.

S poukazem na „rozhodný“ postoj nové švédské vlády turecký ministr rovněž uvedl, že Švédsko provedlo „změny své ústavy a některých zákonů, zejména protiteroristických“.

„Účelem této novely, jak je jasně uvedeno v memorandu o porozumění, je zastavit nezákonné činy, jako je financování terorismu, nábor lidí do teroristické organizace a teroristická propaganda,“ řekl a dodal, že tyto teroristické aktivity ve Švédsku stále pokračují.

Zdůraznil, že se to netýká pouze incidentu pálení výtisků svatého Koránu, a poznamenal, že takový incident je nejen nepřijatelný, ale také „činem proti lidskosti“.

Cavusoglu vyzval mezinárodní společenství, aby proti takovým činům bojovalo.

„Existují přísliby (Švédska a Finska) členství v NATO. Není možné, abychom řekli ‚ano‘ členství Švédska v NATO, aniž bychom viděli tyto kroky,“ řekl.

Uvedl také, že nabídky obou severských zemí do NATO lze posuzovat odděleně, neboť Türkiye se k procesu Finska staví pozitivněji.

„Türkiye je přítelem Maďarska. Budeme stát při našich přátelích, protože se ocitli v nesnázích, a budeme při nich stát i v budoucnu za jejich opětovnou normalizaci,“ dodal.

Szijjarto se rovněž vyjádřil k úloze Türkije v oblasti bezpečnosti dodávek energie a uvedl: „Türkiye zajišťuje velkou část maďarských dodávek zemního plynu v tranzitu. Naše budoucí plány diverzifikace zemního plynu se bez Türkije neobejdou, protože nákup zemního plynu z Ázerbájdžánu je možný pouze tranzitem do střední Evropy přes Türkii.“

Zdroj: aa.com.tr