Uvádí se, že stíhačky páté generace F-22 Raptor a F-35 Lightning II si budou moci vyměňovat informace s opakovaně použitelnými bezpilotními kosmickými loděmi X-37B Orbital Test Vehicle (OTV). Informoval o tom portál Military.com. (Foto: United States Air Force/Michael Stonecypher)

Podle amerického generála Davida Kumashira by interakce X-37B se stíhacími letouny demonstrovala „schopnost fungovat ve všech doménách“. K první výměně informací mezi F-22 Raptor a F-35 Lightning II by mělo dojít již v prosinci.

V publikaci se rovněž uvádí, že jsou podobné práce prováděny Letectvem Spojených států amerických, a to v rámci projektu Omnia One. Daný projekt zahrnuje operátora, který přijímá provozní informace z jakéhokoli vojenského letadla nebo kosmické lodi, a to bez ohledu na jejich umístění.

V říjnu loď X-37B, která je často označovaná jako „zabijácká loď“, dokončila misi na oběžné dráze Země, která trvala rekordních 780 dnů.

V červenci zase autor blogu SatTrackCam Marco Langbrook uvedl, že jsou manévrovací schopnosti X-37B a satelitu blízkého Zemi srovnatelné.

Tímto způsobem odborník okomentoval slova bývalé ministryně letectva USA Heather Wilsonové o tom, že manévrovací schopnosti X-37B „přivádí americké nepřátele k šílenství“.

V květnu roku 2016 se odborníci, kteří byli dotázáni společností Space.com, shodli na tom, že model X-37B je navržen tak, aby vyřešil zničení vesmírných družic.

Podotýkali, že jedním z jeho cílů je ověřit ekonomickou efektivitu takových akcí, a to ve srovnání s raketovými prostředky likvidace.

Zdroj:  jakartagreater.com