Delegace Kyjeva z vymyšleného důvodu opustila minské zasedání humanitární skupiny pro Donbas. Přerušila tak jednání o otázce výměny zajatců, informoval Sputnik zdroj na jednáních. V Kyjevě potvrdili, že delegace opustila zasedání. (Foto: Fotolia)

Další zasedání tematických skupin pro řešení situace na Donbasu probíhá ve středu v Minsku.

„Zasedání podskupiny pro humanitární otázky nemohlo proběhnout v plném formátu kvůli tomu, že zástupci Ukrajiny opustili zasedání pod vymyšlenou záminkou. Fakticky odešli z jednání o důležitých otázkách výměny zadržených lidí a plnění povinností, ke kterým se dříve zavázali ohledně výměny, a celé řady jiných humanitárních otázek," řekl zdroj agentury.

Podle jeho slov, kvůli tomu, co se stalo, „se znovu odkládá řešení otázky, která je spojená s osvobozením zadržených lidí".

„Oni si tu situaci vymysleli, aby nemuseli činit rozhodnutí o osvobození lidí, kteří jsou zadržení Ukrajinou," dodal zdroj.

Zástupkyně předsedy Nejvyšší rady Irina Heraščenková potvrdila, že delegace opustila zasedání. Podle jejích slov účastníci jednání odmítli všechny návrhy Kyjeva, a to i o výměně zajatců. Heraščenková tvrdí, že během jednání o výměně zajatců se zástupci Doněcku údajně „nediplomaticky a urážlivě a v nekorektní formě snažili činit prohlášení na adresu Ukrajiny a nejvyššího politického vedení státu". „Ukrajinská delegace vyjádřila koordinátorovi rozhodný protest," napsala Heraščenková na své stránce na Facebooku.

Ukrajinská vláda zahájila v roce 2014 vojenskou operaci proti samozvaným DLR a LLR, které vyhlásily nezávislost po státním převratu na Ukrajině v únoru roku 2014. Podle posledních informací OSN se oběťmi konfliktu stalo více než 10 tisíc lidí.