Dnes spojuji BOE, KISS a Star Trek, protože: 1) máme tak velkou inflaci, že jsou potřeba dvě analogie, aby udělaly práci za jednu; 2) vystihuje to úroveň důstojnosti, kterou má nyní britská centrální banka; a 3) křížení vystihuje zmatek, kterému čelí všechny centrální banky a vlády. (Foto: Flickr)

A tady je malá písnička pro všechny.

BOE se mi snaží vzít výnosy; Ale já neslyším rap, který říká Bailey.

Snaží se nám říct, ať nechodíme na LDI dlouho; To je v pořádku, jsme silní o biliony

Tohle je můj trh, jsem na něj hrdý; Tohle jsou moji obchodníci a tohle je můj dav

Tohle jsou šílené, šílené, šílené, šílené noci; Tohle jsou šílené, šílené, šílené, šílené noci

Někdy jsou dny tak těžké k přežití, ach jo; Milion způsobů, jak pohřbít obchody s LDI zaživa

Hej, BOE se sráží jako zlý, zlý sen; Jsi tak pevně svázaný pákou a nemůžeš vypustit páru

Říkají, že tě mohou zlomit znovu a znovu; Ale ať se můj pákový poměr otočí na deset!

Tohle jsou šílené, šílené, šílené, šílené noci; Tohle jsou šílené, šílené, šílené, šílené noci

Oh, tohle jsou šílené, šílené, šílené, šílené noci; No tak, tohle jsou šílené, šílené, šílené, šílené noci

A oni se nám snaží říct, že obchody LDI nepatří; Ale to je v pořádku, jsme silní v bilionech.

Tohle jsou moje výnosy, tam je můj dav; Zvýšíme objem vol, máme to rádi HLASITĚ

Jo, BOE, nikdo mě nezmění; Protože takový jsem já

Tohle jsou šílené, šílené, šílené, šílené noci, ach jo; Tohle jsou šílené, šílené, šílené, šílené noci atd.

Přesto mám na mysli album KISS „Destroyer“ – buď o pověsti BOE, pokud poruší svůj slib „žádné QE po pátku“, nebo o trzích, pokud se ho budou držet: „Beth, co mám dělat?“ Nikdo neví, protože se šíří fámy a protifámy. Má se za to, že BOE poslala vládě propustku do nemocnice a řekla jí, aby změnila fiskální směr, ale britský kancléř Kwarteng právě prohlásil, že to bude BOE, kdo za to bude moci, pokud trhy v důsledku jejich ústupu budou tankovat. Šílené, šílené noci.

A teď ke Star Treku: už není sci-fi říkat, že potřebujeme systémový reset. Ve skutečnosti to BOE dokazuje. Nic z toho, co děláme už léta, nefunguje, nyní musíme zvýšit sazby, abychom se vypořádali s inflací – včera opět vyšel americký PPI, dnes CPI – kvůli dluhu a pákovému efektu, které se vytvořily tím, že jsme neměli inflaci, nezvyšovali sazby a dělali příliš mnoho QE. Někteří tvrdí, že centrální banky nyní zvyšují sazby omylem: kdy by ale vzhledem k těmto problémům neměly „zvyšovat sazby omylem“? Horší je, že QE nebylo „výměnou aktiv“, protože biliony vytvořené k „výměně“ za aktiva, které je tlačily nahoru a činily bohaté bohatšími a všechny tlačily dolů po křivce rizika, nelze snadno zvrátit QT, jak nyní vidíme.

Centrální banky nemohou dělat to, co chtějí (zvyšování sazeb + QT), kvůli finanční stabilitě a politicko-vědeckému historickému faktu: puristická rakouská cesta do recese riskuje, že skončíme na jedné z planet, kterou řídí „vesmírní nacisté“ používající zbytky rekvizit z druhé světové války z vedlejšího filmového studia.

Centrální banky se nemohou vrátit k tomu, co po nich trhy chtějí (snížení sazeb + QE), protože ekonomiky EM, kterým jsme outsourcovali náš průmysl, a producenti komodit, na které se vzhledem k naší neúspěšné energetické politice spoléháme, nepřijmou fiat peníze QE za reálné zboží a materiály opět v nominální hodnotě. Pokud na tento trik znovu přistoupíme, skončíme s mnohem slabšími měnami – protože JPY dosáhl nového 24letého minima 146,8 – mnohem vyššími cenami komodit a mnohem napjatějšími dodavatelskými řetězci. Pravděpodobně bychom potřebovali příděly a cenové kontroly, které by tomu odpovídaly. Star Trek je možná ekonomika bez peněz, kde se tisknou věci z replikátorů, ale Západ takový není. (Replikátory v novém seriálu Star Trek nyní vyrábějí užitečné věci z lidského odpadu: ironická skatologická inverze v tom, že producenti seriálu udělali z toho, co mnozí fanoušci starého Star Treku považují za lidský odpad, užitečné věci).

V této Tholianské síti: BOE se drží svých zbraní – nebo snad ano? Vše je jasné jako Harry Mudd, protože Telegraph tvrdí, že „Trussová je obviňována ze zhroucení společnosti Jenga poháněné dluhy, kterou se snažila nahradit“ (větší hrou Jenga poháněnou dluhy); Lagardeová z ECB zdůrazňuje, že ECB zahájila a bude pokračovat v jednáních o zrušení QE – zatímco eurozóna čeká, že se stane další Británií; a v zápisu z jednání Fedu se píše: „Mnoho účastníků zdůraznilo, že náklady na příliš malá opatření ke snížení inflace pravděpodobně převažují nad náklady na příliš velká opatření“ – protože máme také poučný pohled na následující dva tweety:

11. října: „US TREASURY SECRETARY YELLEN: I’M NOT SEEING ANYTHING IN MARKETS THAT CAUSES ME TO BE CONCERNED“ (Americký ministr financí YELLEN: Na trzích nevidím nic, co by mě znepokojovalo).

12. října: „US TREASURY SECRETARY YELLEN: I’M CONCERNED ABOUT OF ADEQUATE LIQUIDITY IN TREASURIES“ (Ministr financí USA YELLEN: MÁM ZNEPOKOJENÍ O ZTRÁTU PŘIMĚŘENÉ LIKVIDITY V TRZÍCH)

Takže, Beth/Spock/Janet, co můžeme dělat? ‚Nastavit phasery na HLASITĚ‘ nepomůže.

Centrální banky by mohly zvýšit sazby *a* použít MMT k posílení produktivních státních investic *a* použít QE k násilnému uvolnění tržních pozic spolu s řešením problémů krachujících fondů/firem tak, jak jsme to dělali před rokem 2008, 1998 nebo 1987. Tedy vyřešit naši současnou krizi tak, jak měla být vyřešena v roce 2008 – a poté následovat mnohem přísnější regulace pákového efektu a financializace: „Nikdo nám neřekl, že to smíme dělat.“ Co takhle záchranné čluny bez záchranných opatření; aby si drobní držitelé důchodů vydělali na svůj kousek majetku – s minimálními počátečními inflačními dopady vzhledem k tomu, že se k těmto penězům nikdo brzy nedostane -, ale bohatí, kteří drží lví podíl, nedostanou nic? Možná se dočkáme realizace této politiky ve 24. století.

Ano, tato myšlenka znamená více státních zásahů nyní, ale znamená také více skutečného trhu a skutečné ekonomiky později. Ano, pokud centrální banka působí na financializovanou ekonomiku, riskuje, že jí způsobí obrovské škody, ale: Doktor McCoy potřeboval operovat umírající mimozemšťany s různými anatomiemi a nevěděl, co vyříznout a co si nechat – a my máme anatomické složky.

Bear Sterns dnes neexistuje a život jde dál; Lehman také neexistuje a my jsme stále tady. Je protiargumentem, že bychom se všichni měli lépe, kdyby v roce 2008 byli zachráněni úplně všichni ve finančnictví, a ne jen téměř všichni? To je science-fiction, vzhledem k tomu, že jak systém před rokem 2008, tak systém po roce 2008 selhávají v alokaci produktivního kapitálu do reálné ekonomiky, nafukují bubliny s pákovým efektem a vytvářejí nerovnost – a ten druhý dokonce povzbuzuje NFT obchodované těmi, kteří chtějí, aby se celý finanční systém zhroutil. Pokud se nakonec přece jen vrátíme ke QE, NFT Paula Stanleyho jako Kirka se možná brzy stanou „penězi“: jen doufejte, že vám za ně někdo v EM dá nějaké krystaly dilithia.

Mezitím, pokud je to QT, pak všichni směřujeme do problémů šílenou, šílenou warpovou rychlostí.

Zdroj: graceandbrianloncarfoundation.org