Prezident USA Donald Trump oznámil, že Washington pozastavuje financování Světové zdravotnické organizace (WHO). Podle názoru generálního tajemníka OSN však teď není čas na podobná rozhodnutí. (Foto: Flickr)

„Pozastavuji financování Světové zdravotnické organizace, dokud nevyšetří chyby v reagování a zatajování šíření koronaviru,“ prohlásil americký prezident.
Podle Trumpova tvrzení WHO včas neposkytla potřebnou informaci a neřekla světové veřejnosti pravdu. „WHO nedokázala splnit tuto svou hlavní povinnost a musí být pohnána k odpovědnosti. Je to už načase po všech těch desetiletích,“ prohlásil Trump.

Šéf Bílého domu obvinil organizaci z toho, že neověřila důvěryhodné informace z Wu-chanu, které odporovaly oficiálním informacím čínských úřadů. „Existovaly důvěryhodné informace o možnosti přenosu infekce z člověka na člověka v prosinci roku 2019, mělo to WHO podnítit k tomu, aby fakta ověřila, a aby to udělala neodkladně,“ řekl.

Podle Trumpova názoru bylo v důsledku nečinnosti organizace promarněno mnoho času. Kdyby byli do Číny včas posláni odborníci WHO, aby situaci vyhodnotili, bylo by možné zabránit epidemii koronaviru, velkému počtu obětí a ekonomickým následkům, tvrdí prezident USA. Organizace trvala mj. na tom, že nebylo nutné pozastavit letecké spojení.

„Amerika a celý svět věřily, že WHO poskytuje přesné a včasné informace, dává závažná doporučení a přijímá rozhodnutí o ochraně zdraví. Když nemůžeme WHO důvěřovat, bude naše země muset hledat jiné varianty spolupráce s jinými zeměmi, abychom dosahovali svých cílů v oblasti zdravotnictví, jinou volbu nemáme,“ řekl Trump.

„Budeme se i nadále stýkat s WHO, abychom viděli, jestli mohou provést podstatné reformy,“ dodal.

Rozhodnutí o pozastavení financování WHO okomentovali také na americkém ministerstvu zahraničí. Podle názoru ministra zahraničí USA Mikea Pompea Světová zdravotnická organizace v případě s covid-19 svou práci neudělala

„Potřebujeme odpovědi na otázky, potřebujeme průzračnost… Potřebujeme, aby WHO dělala svou práci a plnila svou hlavní funkci – aby měl svět přesné, včasné, efektivní a hodnověrné informace o tom, co se děje v oblasti zdravotnictví v globálním měřítku. A v tomto případě to neudělali,“ řekl Pompeo v rozhovoru pro televizní stanici Fox News.

Z hlediska generálního tajemníka OSN však bylo rozhodnutí prezidenta USA chybou.

„Teď není čas na škrtání prostředků vyčleňovaných Světové zdravotnické organizaci nebo jakékoli jiné humanitární organizaci, která bojuje s virem,“ uvádí se v prohlášení Antónia Guterrese.

Jak podotkl generální tajemník OSN, má mezinárodní společenství pracovat svorně na tom, aby pandemii zastavilo a zlikvidovalo její „ničivé následky“.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov při komentáři Trumpových výroků varoval před pokusy o politizaci tématu koronaviru a činnosti Světové zdravotnické organizace.

Zdroj: snews.com