Donald Trump v pátek na své sociální platformě Truth Social zveřejnil „silně redigované“ prohlášení, které vedlo k razii v jeho domě na Floridě na začátku tohoto měsíce. (Foto: Twitter)

„Přísežné prohlášení je silně zredigované!!!“ napsal. „Nic se nezmiňuje o ‚Jaderné energii‘, totální lsti FBI a ministerstva spravedlnosti v oblasti vztahů s veřejností, ani o našich úzkých pracovních vztazích týkajících se obratu dokumentů – DALI JSME JIM MNOHO.“

Dále Trump dodal: „Soudce Bruce Reinhart NIKDY neměl povolit vloupání do mého domu. Před dvěma měsíci se odvolal z jednoho z mých případů na základě své nevraživosti a nenávisti k vašemu oblíbenému prezidentovi, tedy ke mně. Co se změnilo? Proč se neodvolal v tomto případě? Obama na něj teď musí být velmi pyšný!“

Bývalý prezident také zveřejnil vzkaz, na němž stálo: „Hon na čarodějnice!“.

Floridský soudce Bruce Reinhart v pátek odtajnil redigovanou verzi místopřísežného prohlášení, přičemž zcenzuroval více než polovinu stránek dokumentu.

Syn Donalda Trumpa Eric zveřejnil na sociální síti Truth snímek obrazovky jedné z redigovaných stránek a sarkasticky napsal: „Transparentnost“.

Přispěvatelka listu The Post Millenial Ashley St. Clairová si změnila jméno svého profilu na Twitteru tak, aby vypadalo redigovaně, čímž se vysmívala vysoce cenzurovanému místopřísežnému prohlášení.

Důvody, proč soudce Reinhart povolil redigování, spočívaly v tom, že zveřejnění by odhalilo (1) totožnost svědků, zástupců orgánů činných v trestním řízení a neobviněných stran, (2) strategii, směr, rozsah, zdroje a metody vyšetřování a (3) informace velké poroty chráněné federálním pravidlem trestního řízení 6(e).

Dokument tvrdí, že FBI měla „pravděpodobný důvod se domnívat, že při razii v Mar-a-Lago budou nalezeny důkazy o maření vyšetřování“.

FBI se rovněž opírala o zprávy médií CBS a Breitbart, které tvrdily, že do Trumpova floridského domu byly vneseny dokumenty.

Během Trumpova honu na čarodějnice Russiagate se FBI odvolávala na zpravodajské články, když usilovala o vydání ruského zatykače FISA proti Trumpovu poradci Carteru Pageovi.

Generální inspektor ministerstva spravedlnosti Michael Horowitz shledal, že FBI používala mediální drby jako problematické, když vyšetřoval tvrzení agentury o Trumpovi a Rusku.

Generální ředitel a spoluzakladatel The Federalist Sean Davis na Twitteru poznamenal, že přísežné prohlášení cituje federálního zaměstnance, který byl rozčilen, že Trump má krabice plné „novin, časopisů, tištěných zpravodajských článků“.

Trumpův hlavní poradce Stephen Miller se také dotkl skutečnosti, že FBI si myslí, že nikým nevolená osoba pracující v Národním archivu má konečnou pravomoc v oblasti národní bezpečnosti namísto prezidenta Spojených států.

Ústavní právník Robert Barnes na Twitteru napsal: „#TrumpWarrant affidavit a complete joke. Trump dal archivům dokumenty, které nemusel dávat. Federálové to pak použili k tvrzení, že Trump spáchal trestný čin, který legálně spáchat nemohl. Tak udělali razii v jeho domě. Jo, to je ono. To je vtip!“

Zdroj: infowars.com