Ve chvíli, kdy Aliance NATO široce prosazuje, aby její členové posílili připravenost a výdaje na obranu, plánuje Dánsko zavést povinnou vojenskou službu pro ženy, aby výrazně zvýšilo početní stav národních ozbrojených sil. (Foto: Shutterstock)

Jakob Ellemann-Jensen, dánský ministr obrany a místopředseda vlády, oznámil svůj záměr zavést brannou povinnost pro ženy v rozhovoru pro televizní stanici TV2, o jehož komentáři následně informovala agentura Bloomberg.

Zdůraznil, že při současném stavu nemohou dánské obranné síly skutečně bránit Dánsko, a proto národ potřebuje využít více pracovních sil.

„Pokud máme být schopni posílit naši obranu, musíme mít základ, z něhož ji můžeme posílit. Ve státních a soukromých firmách můžete přebírat zaměstnance z jiných míst, ale v obraně to nejde,“ řekl Ellemann-Jensen. „V budoucnu musí být ženy povolávány do vojenské služby stejně jako muži.“

A v odpovědi na otázku, zda by se branná povinnost měla vztahovat stejně na obě pohlaví, zdůraznil, že „ozbrojeným silám prospěje, když přijde více žen“.

Jak upozorňuje agentura Bloomberg, diskuse a plánování této významné změny přichází v době, kdy Dánsko a další země prohlubují svou bezprecedentní podporu Ukrajině. V prosinci věnovala tato malá severoevropská země Ukrajině vojenskou pomoc ve výši 300 milionů dánských korun, což odpovídá 42,8 milionu dolarů, a minulý týden darovala 19 dělostřeleckých houfnic Caesar francouzské výroby.

„V současné době mohou ženy vstoupit do armády dobrovolně, zatímco muži jsou zpravidla povinni sloužit, pokud jsou povoláni na základě loterijního systému, a to většinou po dobu čtyř měsíců,“ uvádí Bloomberg podrobnosti o stávající dánské vojenské politice vůči ženám. Již nyní se počet žen rekrutujících do armády zvyšuje.

„Nové opatření má podporu několika ženských organizací a přichází v době, kdy Dánsko, stejně jako zbytek Evropy, poskytuje stále větší podporu Ukrajině ve válce za vytlačení Ruska ze země,“ dodává zpráva.

V sousedním Norsku již branná povinnost pro ženy platí, neboť se stalo prvním členem NATO, který ji zavedl, a od roku 2021 tvoří 20 % jeho ozbrojených sil ženy.

Zdroj: nyheder.tv2.dk