Edward Snowden, bývalý pracovník NSA, který odhalil protiústavní programy masového sledování americké vlády, obdržel ve čtvrtek ruský pas poté, co složil slib občanství této země. (Foto: Flickr)

„Edward včera obdržel ruský pas a složil přísahu v souladu se zákonem,“ uvedl podle ruských médií jeho právník Anatolij Kučerena. „Je samozřejmě šťastný, děkuje Ruské federaci za to, že získal občanství.“

Toto občanství má jednu nesmírně cennou vlastnost: „Podle ruské ústavy už nemůže být vydán do cizího státu,“ řekl Kučerena.

Snowden čelí obvinění ze špionáže za to, že novinářům poskytl obrovský objem tajných dokumentů o sledovacích programech NSA.

V roce 2013 Snowden slavně odcestoval z Havaje, kde pracoval pro NSA, do Hongkongu, kde si domluvil schůzku s novináři Glennem Greenwaldem a Laurou Poitrasovou.

Pro získání ruského pasu je třeba se zavázat:

„…dodržovat ústavu a zákony Ruské federace, práva a svobody jejích občanů; plnit povinnosti občana Ruské federace ve prospěch státu a společnosti; bránit svobodu a nezávislost Ruské federace; být loajální k Rusku, respektovat jeho kulturu, historii a tradice.“.

Snowdenovo občanství a doprovodná přísaha vyvolávají opakování nepravdivého tvrzení, že po odchodu z Hongkongu „uprchl do Ruska“. Pravdou však je, že Obamova administrativa Snowdena v Rusku uvěznila.

Snowden pouze využíval Moskvu jako leteckou spojku, když se snažil dostat do Ekvádoru a požádat o politický azyl. Po příletu do Ruska se dozvěděl, že mu Obama odebral pas. Poté, co strávil 40 dní na letišti Šeremetěvo – a požádal o azyl 27 zemí -, mu ruský prezident Putin azyl udělil.

Navzdory všem protichůdným faktům, která byla po devět let na očích, rozpoutal sbor užitečných idiotů z hlubokého státu nové kolo pomluv na sociálních sítích proti whistleblowerovi NSA. „Edward Snowden, ruské aktivum a nyní občan,“ napsal na Twitteru sloupkař deníku Washington Post a kulturní redaktor Bulwarku Sonny Bunch.

Mezitím titulky v mnoha médiích zdůrazňovaly, že Snowden „přísahal věrnost Rusku“, což naznačovalo, že se vzdal amerického občanství.

Snowdenova manželka Lindsay Millsová rovněž usiluje o ruské občanství. Pár žije v Moskvě se svými dvěma syny, kteří se narodili v Rusku.

Prosby, aby tehdejší prezident Donald Trump Snowdena – spolu s Julianem Assangem – omilostnil, narazily na hluché uši.

Zdroj: theguardian.com