Premiér Igor Matovič a ministr zdravotnictví Marek Krajčí dnes na tiskové konferenci odhalili podrobnosti celoplošného testování. Podle slov premiéra bude plošné testování obyvatel Slovenska dobrovolné. Dodal rovněž, jakou alternativou budou mít lidé, kteří se nezúčastní testování jakýmkoli způsobem. (Foto: Flickr)

Slovensko se připravuje na plošné testování na koronavir a nakonec vyšlo najevo, jestli je účast na testování povinná pro každého. Premiér oznámil, že účast je dobrovolná, je v tom ale háček. Pro ty, kteří se odmítají účastnit testování, bude platit zákaz vycházení. Bude jim nařízena 10denní domácí karanténa. Informoval o tom premiér Matovič.

Chceme, aby to bylo co nejvíce dobrovolné, komentoval Matovič s tím, že kdo nedůvěřuje státnímu testování, může se dát testovat v soukromé laboratoři, kde si však zřejmě bude muset testování zaplatit.

Premiér doplnil, že plošným testováním chtějí zachránit normální fungování nemocnic, aby se nemuseli stavět polní nemocnice. Testování by se mělo týkat i dětí od deseti let.

Již včera v pořadu RTVS Druhá vlna ministr zdravotnictví Marek Krajčí uvedl, že vláda si vyzkouší, jak budou lidé reagovat na pilotní testování v regionu Oravy a podle toho bude dále jednat. Krajčí hovořil i o tom, že ti, kteří se nechtějí testování zúčastnit, by měli zůstat doma, ať „neohrožují další občany“.

Otestovaní dostanou výsledky v zalepené obálce, kde budou i instrukce, co dělat v případě pozitivního testu. Takoví lidé zůstanou v karanténě doma, hygienici budou mít jejich seznamy, ale stát bude mít přehled i o lidech, kteří se testu nezúčastnili.

„V případě tohoto testování si myslím, že bude možné – z mého pohledu – i kontrolovat lidi, kteří budou venku, jestli opravdu byli testováni, zda jsou negativní a v případě, že nedokáží prokázat, že jsou negativní, tak mohou být pozitivní nebo se neúčastnili testování …“ naznačil ministr zdravotnictví.