Na autorku sedmidílné řady knih o čarodějnickém učni Harry Potterovi Joanne Rowlingovou na internetu útočí bývalí fanoušci a někteří z herců. (Foto: Wikimedia)

Vlnu rozhořčení vyvolalo sdílení tweetu článku, ve kterém byli posuzováni „lidi s menstruací“. Joanne v žertovné formě nabízela obvyklé slovo „žena“.

„‚Menstruující lidé.’ Nejsem si jistá, ale zdá se mi, že jsme pro takové lidi měli jméno. Pomozte mi někdo. Žeby? Žemy? Žony?”

Na spisovatelku se hned začala sypat obvinění z transfobie a netolerance. Britský herec, který hrál Harry Pottera, Daniel Radcliffe vyjádřil svůj nesouhlas:

„Transgender ženy jsou ženy. Jakékoli tvrzení o něčem jiném ničí identitu a důstojnost transgender lidí a odporuje to všem radám profesionálních asociací zdravotnictví, které mají mnohem větší zkušenost v této oblasti než Joanne [Rowlingová] nebo já.”

Radcliffe se dokonce zřekl dalšího natáčení o Potterovi, pokud Joanne neopustí projekt. Rowlingová nemlčela a odpověděla na obvinění velkým esejem o genderové identitě. Oznámila, že mazaní pojmů pohlavní příslušnosti škodí pochopení vlastního života. A nacházení se v šatně vedle muže, který se cítí ženou, je vůbec nebezpečné. Tato slova vyvolala novou vlnu agrese.

Na internetu lidé začali veřejně pálit její knihy. Na Twitteru byl spuštěn flash mob s jejím pohřbem a ponižujícími obrázky. Herec Eddie Redmayne, který hrál ve filmu Fantastická zvířata, také odsoudil Rowlingovou za její nepopulární názory na transgendery.

„Vím, že moji drazí transgender kamarádi a kolegové jsou unaveni stálými pochybnostmi o jejich identitě,“ řekl herec.

Veřejné osobnosti, kteří se snaží bránit pohledy Rowlingové, se dostávají do nemilosti. Stephen King musel smazat své komentáře ze sociálních sítí, aby na něho nepověsili štítek transfoba. Kromě toho Rowlingovou zbavili ceny v oblasti lidských práv, kterou jí dali v 2019. 

Poslední desetiletí otázka takzvané genderové identity nabírá na obrátkách. Ve Švédsku jsou mateřské školky, kde se nepoužívají pojmy ženského a mužského pohlaví. Děti se identifikují jako „ono“ – bezpohlavní člověk. Často takové školky navštěvují děti z netradičních rodin, kde je rodič №1 a rodič №2. Gender neutrální vychovávání aktivně propagují i světové celebrity. K čemu povedou podobné sociální pokusy, se můžeme jen dohadovat.

Zdroj: snews.com