Bulharský obchodník se zbraněmi Emilian Gebrev tvrdí, že jeho společnost EMCO uchovávala neprodejnou starou munici z dob Varšavské smlouvy ve skladech ve vesnici Vrbětice v České republice, kde došlo v roce 2014 ke dvěma výbuchům. (Foto: Youtube)

Uvedl to v sobotním rozhovoru pro německý časopis Der Spiegel.

„Naše společnost si, stejně jako mnoho jiných společností, pronajala sklady ve Vrběticích. Skladovali jsme tam starou munici z dob Varšavské smlouvy, kterou jsme získali v České republice,“ uvedl podnikatel.

Gebrev následně dodal, že tuto munici potřebovali ve své výrobě různými způsoby. „Nebyly určeny k prodeji,“ tvrdí.

Zmiňme, že dne 28. dubna zástupkyně bulharského hlavního prokurátora Siika Mileva na brífingu uvedla, že státní zastupitelství podezřívá šest Rusů z účasti na organizování čtyř výbuchů v zbrojních továrnách v letech 2011–2020, kde byly skladovány výrobky patřící společnosti Gebreva.

Ztráta zbraní po výbuchu ve Vrběticích

Nedávno jsme informovali, že firma Imex Group uvedla, jaké zbraně se „ztratily“ po výbuších skladů ve Vrběticích, k nimž došlo v roce 2014 a z nichž nedávno ČR obvinila RF.

Dle firmy chybělo 1000 ručních protitankových raketometů RPG 7, 800 samopalů, 500 kulometů a na 100 pistolí a další příslušenství jako bodáky na samopaly nebo desítky tisíc zásobníků do kulometů. Informoval o tom iDnes.cz.

Společnost, která měla muniční sklady v pronájmu, se domnívá, že tyto zbraně mohly skončit mezi překupníky na černém trhu.

I z tohoto důvodu tak podala trestní oznámení s podezřením, že tyto zbraně rozkradli buď zloději, nebo někdo z policistů. Verze, že zbraně rozmetal výbuch a nic z nich nezbylo, se jí totiž zdá nevěrohodná.

V trestním oznámení firma uvádí, že po výbuších se jí vrátila zpět pouze jedna zcela nepoškozená bedna. V té mělo být osm raketometů s optikou a naopak v ní chybělo další příslušenství jako pouzdra, brašny či čištění ke každé ze zbraní.

Zdroj: snews.com