Brenton Tarrant, osmadvacetiletý útočník z Nového Zélandu, zveřejnil ve svém manifestu seznam politiků, které je nutno zabít. Mezi nimi je i německá kancléřka Angela Merkelová, kterou obviňuje ze zločinů proti bílé rase. (Foto: Youtube)

Merkelová je dlouhodobě terčem kritiky za svou politiku otevřených dveří, která vedla k přílivu migrantů do Evropské unie a Německa. Australan Brenton Tarrant, který zaútočil ve dvou mešitách na Novém Zélandu, však ve své kritice německé kancléřky zašel ještě dál.

Tarrant, jehož identitu je zapotřebí ještě ověřit, před útokem ve svém manifestu zveřejnil seznam „vysoce postavených nepřátel“. Mezi nimi je například německá kancléřka Angela Merkelová, ale také turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a londýnský starosta pákistánského původu Sadiq Khan.

Na prvním místě je však právě Merkelová. Tu označil za „matku všech protibílých a protiněmeckých věcí“ a obvinil ji z „rasového očištění“ Evropy od Evropanů.

Tureckého prezidenta zase označil za „vůdce největší islámské skupiny uvnitř Evropy“, kterou nejspíše myslí evropské občany tureckého původu. Píše, že je nutné zabít Erdogana, a odstranit tak „úhlavního nepřítele“ Ruska a oslabit NATO.

Sadiqa Khana útočník nazval „pákistánským muslimským vetřelcem“, který údajně „etnicky vytlačuje britský lid“ ve Velké Británii.

Brenton Tarrant ve městě Christchurch spáchal teroristický útok v mešitách Al Noor a Linwood. Při incidentu zahynulo celkem 49 lidí a desítky dalších osob byly zraněny. Pachatel svůj čin natáčel na kameru připevněnou k helmě. Před útokem zveřejnil manifest, v němž se hlásí k ideologii radikální pravice. Tvrdí v něm, že se inspiroval norským pravicovým teroristou Andersem Breivikem.