Dostavba slovenské Jaderné elektrárny Mochovce je v ohrožení. Může za to italská společnost, která proces podkopává tím, že neplatí faktury. Uvádí se v rámci vyšetřování novinářů portálu aktuality.sk. (Foto: Dalibor135)

Do středu pozornosti novinářů se dostala firma Solesi, která sídlí v Itálii a na Slovensku je zastoupená složkou Solesi Slovakia Branch. V rámci projektu dostavby Mochovce, který celkově stojí 5,4 miliardy eur, působí od roku 2013 – dostala zakázku v částce 30 milionů eur. Firma se podílí na dostavbě posledních dvou (pozn. třetího a čtvrtého) reaktorů jaderné elektrárny.

Uvádí se, že činnost či nečinnost firmy komplikuje proces dostavby důležitého prvku slovenské energetické infrastruktury. Podle informací zdrojů, včetně podnikatelů či zástupců slovenských firem, na nichž se odkazují novináři, Solesi nejedná profesionálně – neplatí subdodavatelům a skutečně dluží více 2,5 milionu eur.

Největší částku Italové dluží svým českým kolegům – společnosti MBL. Jde o více než dva miliony eur a úroky z prodlení. Novináři s odkazem na jednoho zástupce české firmy píšou, že Solesi začala nedodržovat své finanční závazky již v roce 2014. Nejprve neplatila včas měsíční faktury a od roku 2016 neplatí vůbec. 

Říká se, že se MBL už několikrát pokoušela a dosud pokračuje v pokusech dostat peníze od italské firmy. Se stížností se obrátila na samotnou firmu, Slovenské elektrárny (SE), slovenské ministerstvo hospodářství dokonce i na policii, ale neúspěšně.

Policie podle novinářů případ neřešila – podezření z podvodu bylo odmítnuto a následnou stížnost loni zamítl prokurátor.

Na Ministerstvu hospodářství SR uvedli, že o problémech jsou informováni a obrátili se na Slovenské elektrárny, aby podnikly nutné kroky k vyřešení situace.

V SE uvedli, že ze své strany platí všem dodavatelům a důkladně se zabývají podněty neplatících. Nedokázali však vysvětlit, proč své závazky nedodržuje Solesi, a dodali, že soukromé firmy musí řešit neshody u soudu.

Komplikované vztahy se Solesi podle článku mají i firma ET Group, které Italové dluží 150 tisíc eur a další česká firma, která si nepřála být jmenována – jí má Solesi také zaplatit tisíce eur. Italská firma dluží i dalším subdodavatelům.

Kromě toho novináři zjistili, že problémy s neplacením faktur ze strany Solesi vedou k další vážné situaci – ohrožení kolaudace samotného projektu dostavby jaderné elektrárny. Jde o to, že kolaudace může proběhnout až poté, co každý z dodavatelů stavebních prací, včetně Solesi, doloží dokumentaci průběžných prací, kde jsou uvedeny detaily o každém stavebním zásahu, použitých materiálech, přesné časy stavebních úkonů a kdo na stavbě pracoval. Problém tkví v tom, že jedna z klíčových stavebních firem odmítla dokumentaci vydat kvůli tomu, že ještě nedostala od Solesi peníze.

Novináři také zjistili, že italská firma měla problémy s plněním závazků v Dánsku, kde od roku 2013 ve městě Fredericia začala stavět ropný terminál. Některým ze svých zaměstnanců nedoplácela výplaty a některým neplatila vůbec.

Jaderná elektrárna Mochovce je největší jaderná elektrárna na Slovensku. Nachází se mezi městy Nitra a Levice nedaleko obce Mochovce. První dva jaderné bloky elektrárny byly spuštěny v letech 1998 a 1999. Další dva jsou ve výstavbě od roku 1985. Práce však byly zmrazeny v roce 1991, obnoveny až v roce 2008.

Zdroj: snews.com