Celoplošné testování u našich nejbližších sousedů se pomalu, ale jistě blíží. A společně se samotným testováním přichází i velká kritika. Například bývalý premiér Robert Fico ve svém videu na sociální síti vyzývá prezidentku, aby testování odvolala. (Foto: Youtube)

Testování označil Fico ve videu za „nesmysl“, který má v plánu zrealizovat Matovič a jeho lidé. Vyzval, aby podávala média o této události relevantní informace. Podle jeho mínění je tato akce nesmyslná, nepřipravená a jedná se jen o „kšeft“ s testy, který udělala vláda Igora Matoviče.

Fico pokračuje dále s tím, že při vyhlášení nouzového stavu bylo vyčleněno 1500 vojáků Ozbrojených sil SR, na celoplošné testování bylo vyčleněno dalších 8000. Podle jeho mínění je toto nasazení vojáků v rozporu s Ústavou Slovenské republiky.

„Ústavní zákon o bezpečnosti státu v takové situaci, jako je například nouzový stav, říká, že to je jen prezidentka SR, která může na návrh vlády nařídit použití vojáků. Ptám se, kde je návrh vlády a kde je rozhodnutí prezidentky SR, že vojáci byli nasazeni podle čl. 5 úst. zákona o bezpečnosti státu. Není ani takové usnesení vlády a není ani takové rozhodnutí prezidentky,“ uvedl Fico.

Dodal, že nasazení mnoha vojáků na zítřejším plošném testování je protiústavní. „Proto kdybych byl dnes prezidentem SR, bych toto šílenství zastavil. Protože to jen prezident může říct, že tam vojáci zítra mohou být, nebo ne,“ řekl.