Bývalý předseda vlády Polska a nyní předseda Evropské lidové strany Donald Tusk byl pod palbou maďarských médií za to, že přirovnal Viktora Orbána k jednomu z ideologů Třetí říše. (Foto: Wikipedia)

V rozhovoru pro německý Spiegel Tusk mluvil o Maďarsku a kritizoval nová pravidla zavedená vládou Orbána během koronavirové pandemie. Uvedl jeden z příkladů zpřísnění maďarského práva: U článků, které maďarský premiér považuje za nepravdivé nebo zkreslené, může být potrestán autor až vězením.

„Jsem si jistý, že Carl Schmitt by mohl být hrdý na Viktora Orbána," řekl šéf Evropské lidové strany.

Carl Schmitt (11. 7.1888 -7.4.1985) byl konzervativní německý právní a politický teoretik. Z autoritativních pozic kritizoval liberální demokracii a ovlivnil řadu levicových i pravicových politických teoretiků, V roce 1933 vstoupil do NSDAP a angažoval se jako nacistický politický teoretik. V době Hitlerova režimu nazýván „zasloužilým právníkem třetí říše“.

„Tusk dělá nacistu z Orbána, ale jeho dědeček Jozef  Tusk byl nacistický komplic," reagovala maďarská média a publikovala řadu textů o Jozefu Tuskovi, který během války sloužil v německém Wermachtu. Původně se tyto informace objevily už v roce 2005 během polské prezidentské kampaně, Tusk tehdy řekl, že o tom, že jeho dědeřek  sloužil ve Wermachtu nevěděl.

Zdroj:  eadaily.com