Brazilského prezident Jair Bolsonaro vystoupil proti očkovacím látkám proti koronaviru, který víceméně argumentoval tím, že by vakcína mohla změnit lidi na „aligátory“. (Foto: Wikimedia)

V době, kdy v Brazílii zuří pandemie s více než 7,2 miliony případů, Bolsonaro trvá na tom, že „přetlak“ vakcín není oprávněný, protože zdravotní krize „se chýlí ke konci“.

„Pandemie se opravdu chýlí ke konci, čísla to dokazují, nyní čelíme malým nárůstům," řekl Bolsonaro, „ale spěch s vakcínami není oprávněný, protože si hrajete o životy lidí."

Krajně pravicový prezident, jehož popularita stoupá navzdory vysokému počtu obětí v zemi, snižuje závažnost pandemie od samého začátku a označuje Covid-19 za „malou chřipku“.

Brazilské ministerstvo zdravotnictví v sobotu oznámilo, že během 24 hodin zemřelo 555 pacientů na  Covid-19, zatímco bylo zaznamenáno 37.730 případů infekce. Největší země v Latinské Americe s populací přes 212 milionů zaznamenala celkem 186.205 úmrtí na pandemii a 7.200.708 případů infekce.

„Vakcínu nedostanu," zopakoval Bolsonaro, „někteří lidé říkají, že dávám špatný příklad. Jsou to blázni. Už jsem chytil virus. Už mám protilátky. Proč bych měl být očkován?“

Poté zaútočil na americkou farmaceutickou společnost Pfizer a její vakcínu: „Je třeba si ještě vyjasnit jednu věc. Smlouva se  společnosti Pfizer o dodávkách vakcín jasně stanoví, že není odpovědná za vedlejší účinky. Pokud se stanete aligátorem, je to váš problém. A co je nejhorší, hrají si s imunitním systémem lidí."

Jeho americké alter ego, Donald Trump, byl také virusem nakažen a dostal se z nákazy. Jako dobrý konspirační teoretik jako Bolsonaro však pandemii bagatelizoval. Výsledek: počet obětí ve Spojených státech se rychle blíží 300.000.

Zdroj:  agoravox.fr