Skandinávské země podepsaly nový, historicky bezprecedentní obranný pakt, který jistě vyvolá hněv Moskvy, a to ve chvíli, kdy je NATO na pokraji přijetí alespoň jedné z těchto zemí (Finska) za nového člena. (Foto: Flickr)

Švédsko, Norsko, Dánsko a Finsko vydaly společné prohlášení, v němž uvedly, že mají v úmyslu spojit svou protivzdušnou obranu, a to až do té míry, že se jejich vzdušné síly spojí v jednu bojovou jednotku.

To, co je nazýváno společným prohlášením o záměru zemí (Joint Declaration of Intent – JDI), bylo podepsáno na letecké základně Ramstein v polovině tohoto měsíce, ale odhaleno bylo až v posledních dnech.

Velitel dánských vzdušných sil generál Jan Dam při oznámení iniciativy uvedl, že „naše spojené letectvo lze přirovnat k velké evropské zemi“.

Vzhledem k tomu, že to v zásadě znamená, že každá ze čtyř zemí se bude podílet na obraně všech v případě útoku společného nepřítele, server DefenceNews.com přirovnal tento krok k vytvoření „mini NATO“.

Ačkoli dohoda JDI Rusko jmenovitě nezmiňuje, celá iniciativa je zjevně součástí probíhající reakce na ruskou invazi na Ukrajinu z 24. února 2022.

Pokud jde o počty stíhacích letounů, které by mohly být začleněny do širších skandinávských sil, generálmajor Rolf Folland, náčelník norských vzdušných sil (NAF), uvedl číslo téměř 250 moderních letounů.

Navrhl také, aby vzniklo společné centrum vzdušných operací, v němž by navíc mohli působit velitelé Spojených států a Kanady, kteří by poskytovali jejich vedení a koordinaci.

„Existuje zřejmý zájem o regionální iniciativu společného velitelství vzdušných sil na severním křídle NATO. Dobře známe podmínky na dálném severu a máme se od sebe navzájem co učit. S celkovým počtem téměř 250 moderních bojových letounů půjde o velkou bojovou sílu, která musí být koordinována,“ řekl Folland.

Zdroj: defensenews.com