ým vědců z Astronomického ústavu Havajské univerzity objevil změny v pohybu asteroidu Apophis, jež mohou ovlivnit pravděpodobnost srážky vesmírného tělesa se Zemí v roce 2068, uvádí se ve zprávě na portálu univerzity. (Foto: Wikimedia)

V průběhu sledování asteroidu průzkumníci zjistili, že se Apophis odchyluje od své oběžné dráhy o 170 metrů ročně kvůli Jarkovského efektu, při kterém dochází ke změně dráhy kvůli tepelnému záření z povrchu asteroidu zahřátého přes den a vystydlého v noci.

Před tímto objevem měli vědci za to, že potenciální srážka se Zemí v roce 2068 je nemožná, nyní však potřebují další pozorování, aby zjistili pravděpodobnost této srážky.

Asteroid Apophis je velký 325 metrů a byl objeven v roce 2004. Objev vyvolal senzaci, protože výpočty ukázaly, že existuje pravděpodobnost 2,7 %, že se Apophis, jenž dostal jméno po staroegyptskému bohu zla a zkázy, srazí se Zemí v roce 2029. Vědci později toto nebezpečí vyloučili a spočítali, že 13. dubna 2029 proletí asteroid ve vzdálenosti 37,6 tisíce kilometrů od středu Země.

Astronom odhadl možnost pádu „předvolebního“ asteroidu na Zem

Starší vědecký pracovník oddělení průzkumů sluneční soustavy Ruské akademie věd Sergej Narojenkov dříve Sputniku sdělil, že asteroid 2018 VP1, který se přiblíží k Zemi na minimální vzdálenost 24 hodin před volbami prezidenta USA, není nebezpečný, poněvadž bude dál než Měsíc.

„Se Zemí se sblíží na vzdálenost asi 419 tisíc kilometrů. Je to hodně. Za oběžnou dráhou Měsíce. Proto toto těleso pro nás není nebezpečné, pravděpodobnost srážky se Zemí se dá odhadnout jako téměř nulová,“ řekl.

Podle astronoma proletí asteroid o velikosti 1,8-3,9 metru v minimální vzdálenosti od Země v 12:33 SELČ (s odchylkou 3-4 hodiny) 2.listopadu. „I kdyby se toto těleso srazilo se Zemí, nezpůsobilo by žádné škody, poněvadž by shořelo v atmosféře,“ poznamenal Narojenkov.

Americký astrofyzik Neil deGrasse Tyson na svém Instagramu dříve předpověděl let tohoto asteroidu okolo Země.

Zdroj:  futurism.com