Cestování letadlem s sebou nese vždy riziko, že se člověk může dostat do nebezpečí, což je důvod, proč se vydává bezpečnostní instruktáž před odletem. Jistá letuška odhalila tip, který se cestujícím ne vždy říká, ale mohl by zachránit životy. (Foto: Pikrepo)

Letecká doprava s sebou nese soubor rizik, která se mohou objevit. Ačkoli jsou nouzové situace v letectví poměrně vzácné, letecké společnosti musí přece jen připravit cestující, pokud došlo k tomu nejhoršímu.

Zatímco koncept havárie letadla nebo nouzového přistání by mohl stačit k tomu, aby se nějaký nervózní cestující bál letadel celý život, je ale důležité si uvědomit, že počet mrtvých lidí při velkých komerčních leteckých nehodách klesl v roce 2019 o 50 procent ve srovnání s předchozím rokem.

A kromě toho mají letecké společnosti dobře promyšlené plány, jak udržet cestující v bezpečí tam, kde je to možné.

To samozřejmě zahrnuje bezpečnostní instruktáž provedenou posádkou na začátku letu, stejně jako informace uvedené na kartě, která je obvykle zastrčena v kapse sedadla vepředu.

Mezi nejdůležitější rady patří umístění nouzových východů a také způsob, jak najít a nasadit záchranné vesty v případě nárazu do vody.

Anonymní letuška však nedávno nabídla pikantní informaci, která není sdílena příliš často.

V příspěvku na fóru Reddit odhalila, že existuje jedna věc, kterou by cestující měli vždy udělat při nástupu na palubu.

Tato informace by jim mohla potenciálně zachránit život v případě havárie nebo nouzového přistání – zejména pokud je kabina naplněna kouřem nebo selhává spodní světlo.

Letuška napsala: „Spočítejte sedadla k nejbližšímu východu. Je jistá šance, že během některých nehod je nebudete vidět.“

Než se usadíte na své místo, je dobré zjistit, kde přesně je východ, a spočítat, kolik řad je od vás.

V případě selhání osvětlení kabiny nebo snížení viditelnosti se může ukázat znalost toho, kolik řad zbývá k východu, jako užitečná.

Za všech okolností je však nejdůležitější věc, kterou můžete udělat, poslouchat pokyny letušky.