Evropu čeká příští zimu ještě bezútěšnější energetická krize poté, co letošní zima vyčerpá zásoby plynu v zásobnících, řekl listu Financial Times Saad Al-Kaabi, státní ministr pro energetické záležitosti jednoho z největších světových vývozců zkapalněného zemního plynu, Kataru. (Foto: Flickr)

V letošním roce si Evropa vede v naplňování zásobníků plynu poměrně dobře. Celkově byly zásobníky plynu v EU k 17. říjnu naplněny z 92,37 %, přičemž zásobníky v Německu byly naplněny z více než 96 %, což je cíl, kterého by největší evropská ekonomika měla dosáhnout k 1. listopadu. Podle údajů společnosti Gas Infrastructure Europe jsou zásobníky plynu v Itálii naplněny z 94 % a ve Francii z více než 98 %.

Podle Al-Kaabiho, který je zároveň výkonným ředitelem státní společnosti QatarEnergy, se však problém s dodávkami plynu během zimy 2023/2024 ještě zhorší, protože Evropa nebude mít k dispozici velkou část ruského plynu, který donedávna dovážela.

„Problémem bude skutečně doplnění zásob nebo skladování na příští rok,“ řekl Al-Kaabi pro FT.

Evropa se bude potýkat s problémy s dodávkami plynu v příštím roce, v roce následujícím a dokonce i v roce 2025, uvedl úředník.

Bez jakéhokoli ruského plynu „pak si myslím, že problém bude obrovský a na velmi dlouhou dobu,“ dodal Al-Kaabi.

Evropa se snaží uzavřít s Katarem dlouhodobé dohody o dodávkách LNG. Problém je v tom, že Katar má většinu svých objemů již nasmlouvaných v rámci takových dohod s odběrateli mimo Evropu, zatímco nová kapacita vývozu LNG z Kataru by přišla až po roce 2025.

Různí analytici a Mezinárodní energetická agentura (IEA) rovněž varovali, že energetická krize v Evropě se protáhne i po letošní zimě.

Výkonný ředitel IEA Fatih Birol na začátku tohoto měsíce uvedl, že Evropě by po letošní zimě mohla zůstat určitá zásoba plynu v zásobnících, ale pravděpodobně bude mít problém ji naplnit před zimou 2023/2024.

„Vše nasvědčuje tomu, že trhy zůstanou velmi napjaté i v roce 2023,“ uvedl Keisuke Sadamori, ředitel IEA pro energetické trhy a bezpečnost, v komentáři, když agentura na začátku října představila svou čtvrtletní zprávu o trhu s plynem.

Zdroj: oilprice.com