MANILA, Filipíny – Třicet milionů Filipínců by mělo mít do roku 2028 střechu nad hlavou díky bytovému programu vlády prezidenta Ferdinanda Marcose mladšího, uvedl v neděli úřad tiskového tajemníka (OPS). (Foto: Flickr / ilustrační)

S odvoláním na zprávu o činnosti administrativy na konci roku OPS uvedl, že z programu Pambansang Pabahay para sa Pilipino Ministerstva pro lidská sídla a rozvoj měst (DHSUD), jehož cílem je vyřešit zaostávání země v oblasti bydlení výstavbou důstojných a udržitelných domů, by mělo do šesti let profitovat přibližně 30 milionů Filipínců díky výstavbě 6,15 milionu bytových jednotek.

V období od zahájení programu v září do 22. prosince podepsalo DHSUD memoranda o porozumění s přibližně 47 jednotkami místní samosprávy, které pomohou pracovat na iniciativě v oblasti bydlení, uvedla OPS.

Podle OPS se také očekává, že Marcos vydá nařízení o provádění zákona, který vládním agenturám ukládá „společně identifikovat nevyužívané státní pozemky vhodné pro bydlení a rozvoj venkova“.

„Kromě poskytování přístřeší, zejména znevýhodněným rodinám a rodinám postiženým kalamitou, vláda pracuje na budování inkluzivních a udržitelných sídel a dobře plánovaných komunit,“ uvedla OPS a citovala zprávu Marcosovy vlády z konce roku.

Prezident již dříve připustil, že vybudování jednoho milionu nízkonákladových bytů ročně do konce jeho funkčního období je ambiciózní cíl. Přislíbil však, že se jeho administrativa bude „velmi, velmi snažit“.

Zdroj: inquirer.ne