Kreml ve čtvrtek odhalil, že saúdský korunní princ Mohammed bin Salmán, známý jako MBS, vedl telefonický rozhovor s ruským silákem Vladimirem Putinem, aby s ním projednal „stabilitu“ na světových trzích s ropou, týden poté, co Rijád navštívil levicový americký prezident Joe Biden, aby údajně požádal Saúdy o zvážení zvýšení produkce. (Foto: Flickr)

Biden sice popřel, že žádost o více saúdské ropy – pravděpodobně proto, aby pomohl snížit ceny benzínu doma, aniž by umožnil americkým ropným společnostem více těžit – nebyla cílem návštěvy, ale ve svém článku pro Washington Post nazvaném „Proč jedu do Saúdské Arábie“ nechal nejasné, proč přesně byl minulý týden v Rijádu.

Biden sice tvrdil, že návštěva určitým způsobem pomůže „čelit ruské agresi“ – což je cíl, který MBS zřejmě podkopává tím, že zvyšuje kontakty s Putinem.

Návštěva zatím nepřinesla Spojeným státům žádné hmatatelné výhody a posloužila – prostřednictvím trapného úderu pěstí mezi Bidenem a MBS – k normalizaci diplomatického přátelství se Saúdskou Arábií, což Biden slíbil, že v kampani v roce 2020 neudělá.

[…]

Podle ruské tiskové agentury Tass Putin a MBS údajně jednali o zachování dohod mezi zeměmi OPEC+ – členy ropného kartelu a přidružené skupiny zahrnující Rusko – s cílem „udržet stabilitu na světovém trhu“.

„S uspokojením bylo konstatováno, že země – účastníci tohoto formátu důsledně plní závazky přijaté za účelem udržení požadované rovnováhy a stability na globálním trhu s energetickými zdroji,“ uvádí se v oficiálním prohlášení Kremlu k telefonátu.

Zdroj: breitbart.com