Rusko-ukrajinský konflikt může ukončit dominanci Západu a změnit rovnováhu sil ve světě, prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán. Rusko zahájilo koncem února vojenskou kampaň proti sousední zemi. (Foto: Flickr)

Orbán tvrdil, že rozhodnutí uvalit na Moskvu sankce a dodat Kyjevu těžké zbraně de facto změnilo členské státy EU a NATO v účastníky konfliktu, ale nakonec nepřineslo žádné výsledky.

„Místo toho dnes sedíme v autě se sjetými pneumatikami na všech čtyřech kolech,“ řekl Orbán v sobotním projevu v rumunském městě Baile Tusnad.

„Svět nejenže není s námi, ale demonstrativně není s námi,“ dodal premiér a tvrdil, že namísto přemýšlení o získání převahy na bojišti na Ukrajině by se Západ měl nyní zaměřit na dosažení míru prostřednictvím jednání.

Orbán rovněž varoval, že konflikt může snadno ukončit nadvládu Západu a „vytvořit multipolární světový řád“.

„Musíme se pokusit přesvědčit Západ, aby vypracoval novou strategii,“ řekl premiér. Později dodal, že konflikt „skončí, až se Američané a Rusové dohodnou“.

Maďarsko odmítlo poslat na Ukrajinu zbraně, zatímco Orbán tento měsíc prohlásil, že EU se svými neuváženými sankcemi „střelila do plic“. Maďarští představitelé rovněž kritizovali návrh Bruselu na příděly plynu ve snaze postupně ukončit dodávky z Moskvy.

Maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto ve čtvrtek odcestoval do Moskvy, aby jednal o nákupu dalších objemů plynu s cílem zajistit zemi dostatečné zásoby na zimu. „V současné době je prostě nemožné nakoupit takové množství zemního plynu navíc v Evropě bez ruských zdrojů,“ řekl Szijjarto novinářům.

Zdroj: pdccug.com