Aplikace sociálního kreditu, pokud jsou špatně vyvinuty nebo používány, mohou vést k závažným omezením a porušování práv a svobod občanů, jakož i k diskriminačním praktikám. (Foto: Shutterstock)

Itálie nicméně vytvořila novou aplikaci sociálního kreditu, která má občany odměňovat za ctnostné chování.

Nový software, který byl nedávno vyvinut v Itálii, odměňuje některé obyvatele za jejich chování prostřednictvím bodového systému a nápadně se podobá čínskému systému sociálních kreditů.

„Chytrá občanská peněženka“ byla představena 29. března na tiskové konferenci o digitálních inovacích v Boloni. O iniciativě hovořili starosta Matteo Lepore a Massimo Bugani, ředitel městské „digitální agendy“.

Aplikace již funguje v Římě, jak uvedl místní deník Corriere di Bologna, který tento přístup charakterizoval jako „podobný bodovému sběru v supermarketu“. Nyní se nachází ve zkušební fázi. Letos v září bude zavedena v Boloni.

Občané, kteří budou program využívat, budou odměňováni například za recyklaci, využívání veřejné dopravy, efektivní hospodaření s energií a vyhýbání se pokutám.

Občané si budou moci zvýšit své hodnocení a získat body, které mohou „utratit“ za četné ceny, jako jsou slevy a bezplatné kulturní aktivity, tím, že se budou chovat takzvaně „ctnostně“.

Bugani na konferenci 29. března poznamenal, že aplikace je součástí širší iniciativy města Bologna zaměřené na zapojení do digitálních inovací.

„Vzniká něco, čemu říkáme nový ‚vodní systém‘ pro město,“ řekl.

„V příštích letech přejde v Itálii mnoho služeb do digitální podoby; máme zde ambiciózní projekt, který je postaven na pevných základech.“

Podle Buganiho bude nový software chytré občanské peněženky přístupný obyvatelům Boloně po letošním létě.

„Nikdo samozřejmě nebude nucen se zapojit,“ dodal.

„Ti, kteří budou chtít, budou moci dát souhlas při stahování a používání aplikace.“

Očekává však, že „mnoho lidí se bude chtít zapojit“.

„Chceme, aby pochopili, že nejsou ‚ztroskotanci‘, ale že jejich chování je odměňováno,“ vysvětlil Bugnani.

Někteří italští, francouzští a němečtí novináři, spisovatelé a bloggeři si všimli, že předpoklad aplikace se nápadně podobá čínskému systému sociálních kreditů. I ten odměňuje občany na základě bodového systému.

Toho si byli vědomi i četní uživatelé sociálních sítí. Koncept označil uživatel Twitteru Nat za „děsivý“.

Systém sociálního kreditu, který odměňuje „spravedlivé občany“, bude zaveden po letošním létě v italské Bologni pomocí „chytré občanské peněženky“. Body „dostanete“, pokud budete recyklovat, používat veřejnou dopravu atd… Děsivé.

Podívejte se na video níže:

Italská technologická firma Privacy Network, která se specializuje na digitální ochranu soukromí, na svých internetových stránkách zveřejnila prohlášení, v němž varuje před právními, etickými a společenskými důsledky takových aplikací.

„Tyto postupy, pokud jsou špatně vyvinuty nebo používány, mohou vést k vážnému omezování a porušování práv a svobod občanů, jakož i k diskriminačním praktikám, kterých je dosahováno i technologickými prostředky, jako jsou systémy ‚sociálního kreditu‘ (nebo sociálního bodování),“ uvádí se v prohlášení.

„Naše znepokojení zvyšuje skutečnost, že podobné systémy již byly zavedeny i v jiných italských městech; především v Římě, kde se již testuje chytrá občanská peněženka.“

Síť pro ochranu soukromí uvedla, že podala formální žádost o informace týkající se procesů a funkcí aplikace při jakémkoli zpracování osobních údajů a také totožnosti poskytovatelů a třetích stran, které se podílejí na realizaci projektu.

Zdroj: greatgameindia.com