Aktualizace (11:10 SEČ): Několik titulků s rychlou reakcí poté, co Pelosiová přistála v Tchaj-peji a očekává se, že zůstane přes noc: (Foto: Twitter)

  • ČÍNA PLA ŘÍKÁ, ŽE PROVEDE VOJENSKÉ CVIČENÍ V SRPNU. 4-7: XINHUA
  • ČÍNA TVRDÍ, ŽE NÁVŠTĚVA PELOSIOVÉ PORUŠUJE ZÁSADU JEDNÉ ČÍNY: XINHUA
  • NÁVŠTĚVA PELOSIOVÉ „VÁŽNĚ OVLIVŇUJE“ ČÍNSKO-AMERICKOU NADACI: XINHUA
  • MOFA TVRDÍ, ŽE NÁVŠTĚVA PORUŠUJE ČÍNSKOU ÚZEMNÍ CELISTVOST: XINHUA
  • DESETILETÝ VÝNOS DOSÁHL MAXIMA SEANCE, KDYŽ TCHAJWANSKÝ MINISTR ZAHRANIČÍ POZDRAVIL PŘEDSEDKYNI AMERICKÉ SNĚMOVNY PELOSIOVOU, NAPOSLEDY VZROSTL O 7 BAZICKÝCH BODŮ NA 2,6757 %.
  • ČÍNA ŘÍKÁ, ŽE NÁVŠTĚVA JE „NEBEZPEČNÝM AKTEM HRY S OHNĚM“: XINHUA
  • PELOSIOVÁ: ROZHOVORY S TCHAJ-WANEM SE ZAMĚŘÍ NA POTVRZENÍ NAŠÍ PODPORY
  • PELOSIOVÁ: NÁVŠTĚVA NENÍ V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ V ROZPORU S DLOUHODOBOU POLITIKOU USA
  • PELOSIOVÁ: MOJE CESTA NA TCHAJ-WAN ODRÁŽÍ MŮJ ZÁVAZEK K ŽIVÉ DEMOKRACII.
  • Kancelář Pelosiové vydala po přistání oficiální prohlášení:

„Naše návštěva je součástí naší širší cesty do Indopacifiku – včetně Singapuru, Malajsie, Jižní Koreje a Japonska – zaměřené na vzájemnou bezpečnost, hospodářské partnerství a demokratickou správu věcí veřejných. Naše jednání s vedením Tchaj-wanu se zaměří na potvrzení naší podpory našemu partnerovi a na prosazování našich společných zájmů, včetně prosazování svobodného a otevřeného indo-pacifického regionu. Americká solidarita s 23 miliony obyvatel Tchaj-wanu je dnes, kdy svět stojí před volbou mezi autokracií a demokracií, důležitější než kdy jindy.“

„Naše návštěva je jednou z několika delegací Kongresu na Tchaj-wanu – a v žádném případě není v rozporu s dlouhodobou politikou Spojených států, která se řídí zákonem o vztazích s Tchaj-wanem z roku 1979, společnými komuniké USA a Číny a šesti ujištěními. Spojené státy se i nadále staví proti jednostranným snahám o změnu současného stavu.“

Zpravodaj WSJ poznamenává, že „tchajwanské ministerstvo zahraničí pořádá přímý přenos uvítacího ceremoniálu pro velmi vzácného, i když nejmenovaného hosta na tchajpejském letišti Songshan“. Regionální zpravodajství mezitím uvádí, že přes Tchajwanskou úžinu přelétá stíhačka (stíhačky) Su-35 čínského letectva Lidově osvobozenecké armády (PLA). Nejnovější titulky:

TCHAJ-WAN: TCHAJ-WANSKÉ LETIŠTĚ V TCHAJ-WANU:

Aktualizace(10:17 SELČ): Agentura Bloomberg informuje, že Čína uzavřela vzdušný prostor nad Tchajwanskou úžinou pro všechna civilní letadla.

V ČÍNĚ SE ZAPNULY VAROVNÉ SIRÉNY CIVILNÍ OBRANY.

Zdroj: zerohedge.com