Podle údajů The Washington Post, Národní bezpečnostní agentura USA vyprojektovala sledovací systém Mystic, jehož pomocí lze přehrát 100% telefonátů v jedné cizí zemi, a také dostávat nahrávky pořízené během posledního měsíce. Vydání se odvolává na informované prameny a dokumenty poskytnuté bývalým pracovníkem amerických zvláštních služeb Edwardem Snowdenem. The Washington Post podotýká, že program byl nastartován v r. 2009, a v r. 2011 bylo možno jeho pomocí sledovat miliardy telefonátů.


 

Obamova administrativa je nejagresivnější vůči novinářům v novodobých dějinách

Hned o tři body klesly USA v dalším Indexu svobody tisku, který dnes uveřejnila nezávislá organizace Reportéři bez hranic. USA poklesly na 46té místo v seznamu 180 zemí: níž než Rumunsko a Salvador. Ještě žádnou demokratickou administrativu USA neobvinili z takového útoku na svobodu novinářů jako Obamovu.

Reportéři bez hranic se věnují ochraně svobody informací a práva novinářů na pravdivé informování o činnosti vládních struktur. Sestavuje svůj Index od roku 2002. Sídlo má v Paříži.

V zprávě za rok 2013 se zdůrazňuje, že ústup do dob pronásledování novinářů za pravdu přímo souvisí s masovým globálním špehováním v USA. Jde především o hrozby a represe proti reportérům, kteří se pokoušejí odhalit světové špehování, odposlechy telefonátů a sledování elektronické korespondence ze strany Agentury národní bezpečnosti.

Obamova administrativa je nejagresivnější protinovinářská administrativa USA v novodobých dějinách, prohlásil při prezentaci zprávy ve Washingtonu novinář The New York Times James Reisen. Podobná slova z úst představitele novin, které byly vždy nakloněny Demokratické straně, není dokonce ani hanba, ale rozsudek. Dnes projednává Nejvyšší soud kauzu Reisen versus vláda USA. Hodlá potvrdit právo reportérů neodhalovat své zdroje informací, když jim hrozí poltické pronásledování.

Tento týden byl vystřelen na Bílý dům a jeho nedemokratické metody potlačení novinářů, utajování před veřejností informací a globálního špehování nikoli jeden, ale hned několik nábojů.

10. února se objevil na Internetu nový odhalovací digitální časopis The Intercept, neboli Zachycovač. Byl vytvořen na základě projektu First Look Media autora on-line aukční síně eBay Pierrea Omidyara. Redaktorem The Intercept je Glenn Greenvald, bývalý reportér The Guardian, který jako první začal uveřejňovat Snowdenova odhalení. First Look Media hodlá odstartovat ještě několik odhalovacích tematických webů: o korupci v nejvyšších mocenských strukturách, o narušeních legislativy, občanských práv, utajování informací atd. Edward Snowden, řekl Greenvald, nebude nyní sám, otevřeme novou kapitolu v boji proti zneužíváním tajných služeb.

Veřejnost má vědět, co páchá vláda a její tajné služby, řekl producent nového elektronického časopisu, rovněž známý americký reportér Jeremy Scahill. V naší zemi, míní Scahill, záměrně vytvářejí „klima strachu.“ V tomto klimatu je snadnější boj proti těm, kdo hledají pravdu. Náš web hodlá těmto lidem pomáhat. Dokud není pozdě, dodal.

Zdroj: czech.ruvr.ru