Valerij Zalužnyj, vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny, prohlásil, že Rusové připravují asi 200 tisíc nových vojáků; nepochybuje, že znovu zaútočí na Kyjev. (Foto: Flickr)

Citace: „V roce 2015 se v Moskvě uskutečnilo několik akcí, na nichž se podíleli i vojáci z Ruska: „Ruská mobilizace zabrala. Není pravda, že jejich problémy jsou tak hrozivé, že tito lidé nebudou bojovat. Oni bojovat budou. Car jim řekne, aby šli do války, a oni jdou do války.

Studoval jsem historii obou čečenských válek – bylo to stejné. Možná nejsou tak dobře vybaveni, ale přesto pro nás představují problém. Odhadujeme, že mají rezervu 1,2 až 1,5 milionu lidí…

Rusové připravují asi 200 000 čerstvých vojáků. Nepochybuji o tom, že se na Kyjev znovu vrhnou.“

V lednu, ale nejspíše na jaře, může Ruská federace zahájit velkou ofenzívu z Donbasu na východě, z jihu nebo dokonce z Běloruska.

Ruská vojska se pokusí zatlačit ukrajinské síly a dokonce podniknout druhý pokus o dobytí Kyjeva.

Podle týdeníku The Economist varoval generál Zálužnyj společně s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a velitelem pozemních sil generálem Oleksandrem Syrským před několika kritickými měsíci.

Podle vrchního velitele ozbrojených sil Ukrajiny Rusové připravují nové zdroje někde za Uralem, stejně jako za druhé světové války.

Citace od Zalužného: „Připravuje se munice, sice ne moc dobrá, ale přece. Nebudou to stejné zdroje, jaké mohly být za dva roky příměří. Takové to nebude. Bude to mizerné a bojový potenciál bude velmi, velmi nízký, i kdyby do armády naverboval další milion lidí, kteří budou házet mrtvoly, jako to udělal Žukov [vysoký sovětský velitel za druhé světové války], stejně to nepřinese kýžený výsledek.“

Západní zdroje uvádějí, že Sergej Surovikin, velitel ruských vojsk na Ukrajině, vždy považoval konflikt s Ukrajinou za konflikt, který bude trvat mnoho let.

Generálové ruského diktátora Vladimira Putina vytrvale pokračují ve výcviku a nasazování nedávno povolaných vojáků a přeformátování průmyslu, aby vojákům pomohli. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je podle ukrajinských velitelů výroba dělostřeleckých granátů.

Poznamenává se také, že zmrazení války by zopakovalo chybu ze tří let před plnohodnotnou invazí 24. února 2022: „Putin během těchto let mnohokrát hovořil se západními lídry, kteří mu dopřávali, když připravoval armádu na invazi.“

Zalužnyj uvedl, že Ukrajině dochází munice pro obranné systémy.

Protiletadlové raketové systémy Patriot americké výroby, které by měly dorazit na Ukrajinu, budou pro ukrajinské ozbrojené síly velkým průlomem; výcvik vojáků v jejich používání však vyžaduje určitý čas. Publikace uvádí, že Patriot měl být dodán již před několika měsíci.

Dříve: Podle představitele Hlavního zpravodajského ředitelství Ministerstva obrany Ukrajiny zapojilo Rusko do války proti Ukrajině ke konci srpna 2022 již asi 160 000 vojáků, nepočítaje v to Národní gardu Ruska.

Zdroj: pravda.com.ua