Rusko ve středu reagovalo na předchozí den zveřejněnou zprávu ze zdrojů Pentagonu, že Bidenova administrativa dokončuje plány na vyslání raket protivzdušné obrany Patriot na Ukrajinu, což bude představovat dosud nejdelší dolet obranných systémů předaných ze Západu.

„Kreml ve středu uvedl, že americké systémy protiraketové obrany Patriot by byly legitimním cílem ruských úderů proti Ukrajině, pokud by Spojené státy povolily jejich dodání na podporu Kyjeva,“ píše agentura Reuters.

Ruská armáda se dlouhodobě snaží cílit jak na západní sklady zbraní uvnitř Ukrajiny, tak na příchozí zásilky projíždějící zemí, což je jeden z důvodů, proč se na počátku invaze intenzivně zaměřila na vnitrostátní železniční síť.

Místopředseda Rady bezpečnosti Ruska Dmitrij Medveděv zveřejnil na svém účtu na Telegramu následující varovné prohlášení adresované USA (strojový překlad):

„Pokud, jak naznačil Stoltenberg, NATO dodá kyjevským fanatikům komplexy Patriot spolu s personálem NATO, stanou se okamžitě legitimním cílem našich ozbrojených sil. Doufám, že to atlantičtí impotenti pochopí.“

Pokud jde o případné dodávky systémů Patriot, deník The Washington Post podle nejnovějších informací uvádí: „Plán zatím neschválil prezident Biden ani ministr obrany Lloyd Austin, ale mohlo by se tak stát brzy, uvedli představitelé, kteří hovořili pod podmínkou anonymity, aby podrobně popsali citlivé interní úvahy.“

Původní zpráva CNN uváděla, že ke schválení by mohlo dojít již tento týden, ale vycvičení Ukrajinců na sofistikované operace Patriotů by mohlo zabrat značnou dobu. Výcvik by pravděpodobně probíhal v Německu a mohl by trvat měsíce.

Washington Post dále uvádí, že „střely Patriot mohou létat až do výšky 79 000 stop a jejich operační dosah se v závislosti na typu použité munice pohybuje od desítek do 100 mil, přičemž je lze použít proti balistickým a řízeným střelám i letadlům. Nebylo jasné, jaký druh munice Pentagon navrhne dodat.“

Dosah do značné míry závisí na konkrétní použité raketové munici a je možné, že Pentagon by mohl omezit dosah – jak to údajně udělal v případě systémů HIMARS nedávno dodaných na Ukrajinu, aby zabránil tomu, že jeho systémy budou Ukrajinci používat k úderům uvnitř Ruska.

Zdroj: france24.com