Ruský vědec Anatoli Bugorski pracoval v Institutu pro fyziku vysokých energií na protonovém synchrotronu U-70, tehdy největším urychlovači částic v Sovětském svazu. (Foto: Imgur)

Tehdy 36letý muž kontroloval část zařízení, které nefungovalo správně. Došlo k nehodě. Aniž o tom věděl, selhalo i několik bezpečnostních mechanizmů najednou.

Když se sklonil do urychlovače, aby mohl zkontrolovat, co se děje, vystřelil mu zezadu přes hlavu protonový paprsek téměř o rychlosti světla.

Zpočátku necítil žádnou bolest, ale bylo mu jasné, co se stalo, protože viděl světlo „jasnější než tisíc Sluncí“.

O incidentu nikomu neřekl, pouze dokončil svou práci a odešel domů. Přitom čekal, co se s ním stane, přičemž očekával ten nejhorší scénář.

Pohlcení pěti grayů záření by obvykle vedlo k smrti. I když to Anatoli ještě nevěděl, byl zasažen 2000 až 3000 grayi. 

V noci mu začala k nepoznání opuchat tvář a následující ráno musel navštívit lékaře. Skončil na moskevské klinice, i když do značné míry proto, aby bylo možné pozorovat jeho smrt, a ne pro očekávání, že ho bude možné zachránit. 

Následujících pár dnů se jeho pokožka odlupovala kolem vstupních a výstupních ran a proměnila se na čistou spáleninu, přes kterou bylo vidět lebku a mozek. 

Je opravdu pozoruhodné, že Bugorski nezemřel. Mozkové tkáň v dalších letech nadále „hořela“ a jeho tvář ochrnula na levou stranu, následně ohluchl. 

Ještě podivnější je ale fakt, že jeho pravá strana hlavy vykazovala známky stárnutí, zatímco ta levá ne.

Přestože Anatoli trpěl záchvaty, pokračoval v práci fyzika a udělal si dokonce doktorát. 

O nehodě vzhledem k tehdejší režim dlouho nemohl promluvit. Jemu se však podařilo přežít zánik svazu, a tak se dožil doby, kdy může o tom, jak nacpal hlavu do urychlovače částic, odvážné mluvit. Dnes má 78 let a užívá si důchodu. 

Zdroj: mgur.com