Nyní je velká část západní Ukrajiny, která leží daleko od frontové linie bojů s Ruskem na východě, bez proudu kvůli novým víkendovým leteckým úderům po celé zemi. (Foto: Twitter / ilustrační)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotním večerním projevu uvedl, že nové „masivní“ údery byly namířeny na Dněpropetrovskou, Chmelnickou, Kirovohradskou, Mykolajivskou, Oděskou, Rivnenskou, Volyňskou a Záporožskou oblast.

„Pokračujeme v likvidaci následků dnešních teroristických útoků na naši infrastrukturu,“ řekl Zelenskyj. „Geografie tohoto nového masivního úderu je velmi široká.“

Již v minulých dnech došlo v Kyjevě k výpadkům elektřiny, přičemž orgány energetické sítě varovaly před průběžnými výpadky a vyzývaly obyvatele, aby přijali opatření na úsporu energie, například aby nepoužívali velké spotřebiče.

V sobotu národní provozovatel energetických služeb Ukrenergo uvedl, že škody způsobené posledním kolem ruských stávek dosáhly nového rekordu. Sobotní ruská letecká ofenzíva byla větší než první velká vlna úderů ze začátku tohoto měsíce:

Podle kanceláře ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského přišlo po ranních opakovaných ruských náletech o elektřinu více než 1,4 milionu ukrajinských domácností.

Ukrajinský generální štáb oznámil, že na Ukrajinu během dne dopadlo 40 řízených střel a 16 údajně íránských bezpilotních letounů.

Oleksandr Charčenko, ukrajinský představitel pro energetiku, v rozhovoru pro americká média uvedl, že národní infrastruktura důležitá pro lidi čelí „opravdu velkým problémům“.

„Když ve městě nemáte elektřinu, znamená to, že nemáte vodu, nemáte dodávky plynu, nemáte nic,“ řekl Charčenko. Několik dní před zesíleným sobotním útokem vláda uvedla, že při ruských úderech byla zasažena nebo poškozena třetina všech elektráren.

Nejvíce nových škod v energetice bylo zaznamenáno na západě, jihu a ve středu země, přičemž některé nemocnice od té doby hlásí, že fungují na záložní generátory. Nemocnice rovněž čerpají zásoby kyslíku a sladké vody.

Podle deníku The Guardian zavedla Ukrenegro v neděli postupné výpadky elektřiny, aby „předešla nehodám“:

Výpadky proudu začaly v 11.13 hodin místního času (9.30 hodin SELČ), přičemž domácnosti v Kyjevě byly rozděleny do tří skupin, které budou „po určitou dobu odpojeny“, uvedl DTEK.

Dodala, že výpadky by neměly trvat „déle než čtyři hodiny“, ale mohou být delší „vzhledem k rozsahu poškození energetické soustavy“.

Podle posledního odhadu škod, o němž informovala agentura Reuters, „Rusko od 10. října zasáhlo nejméně polovinu ukrajinské tepelné výrobní kapacity a způsobilo útoky škody za miliardy dolarů, ale ne všechny zasažené energetické bloky přestaly pracovat úplně, uvedl v pátek ukrajinský ministr energetiky“.

Dále „Herman Halušenko v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že při útocích, které vylíčil jako útoky, jejichž cílem bylo zničit ukrajinský energetický systém, bylo zasaženo 30-40 % celkové národní energetické infrastruktury – tohoto cíle však podle něj nebylo dosaženo.“

Zdroj: zerohedge.com