V roce 2016 se o syrské Aleppo a irácký Mosul sváděly těžké boje. Obě města byla nakonec osvobozena.

O tom, jak se o ně sváděly boje a o jejich rekonstrukci však západní mainstreamová média informovala zcela rozdílným způsobem. O jejich skutečném osudu natočila reportáž televize RT.

Na konci roku 2016 se syrským silám podařilo osvobodit východní Aleppo, z něhož ozbrojenci ostřelovali západní část města, kterou kontrolovala syrská vláda. V této době Rusko zřídilo několik humanitárních koridorů, aby umožnilo civilistům uniknout z válečné zóny. Nicméně západní média raději informovala o boji iráckých sil za podpory USA proti Islámskému státu* v Mosulu, zatímco se snahy Moskvy a Damašku popisovaly převážně v negativním světle, upozorňuje RT.

Západní média označovala osvobozování Aleppa jako „obléhání" nebo „pád Aleppa" a výlučně se soustředila na údajné zločiny syrské armády. Zprávy hovořily o dětských nemocnicích a školách, které byly zničeny během bombardování vládních sil. Už se ale nezmínily, že tyto bývalé školy a nemocnice sloužily ozbrojencům jako úkryt, odkud ostřelovali západní čtvrtě Aleppa. Mezitím „poslední nemocnice v Aleppu" byla ničena zase a znovu. Tyto informace média dostávala od zdrojů, které měly často blízko k ozbrojencům a které neověřovala.

Kočičí muž z Aleppa

Jednou z takových epizod bylo bombardování kočičího útulku, který provozoval Muhamed Alá Aldžalíl (Mohammad Alaa Aljaleel), kterého média označovala jako „kočičího muže z Aleppa". S jeho účastí vzniklo několik reportáží, které měly vypovídat o těžkém každodenním životě v té části Aleppa, které bylo pod kontrolou povstalců. V listopadu 2016 kočičí muž uvedl, že jeho útulek byl rozbombardován. Zemřelo několik koček a fena, která se trefně jmenovala Naděje. Z útoku byl samozřejmě obviněn Asad a syrské vzdušné síly. Při dalším útoku měl být dokonce použit chlor.