Rusko zahájilo rozsáhlé plánované námořní cvičení v Černém moři, nazvané Ocean Shield-2023, které přichází po sérii blízkých střetů s NATO v podobě nedávných leteckých zásahů nad Baltským i Černým mořem. (Foto: Youtube / DW)

Rusko svými poněkud pravidelnými cvičeními v těchto vodách často reaguje na cvičení NATO v regionu, a to v rámci vzájemného napínání svalů. Někteří političtí činitelé EU začali v poslední době nazývat Baltské moře „jezerem NATO“, což je přímá výzva Moskvě.

V Baltském moři začalo námořní cvičení Ocean Shield-2023,“ potvrdilo ruské ministerstvo obrany (MO) ve svém prohlášení, v němž upřesnilo, že se ho účastní celkem asi 6 000 příslušníků, kteří obsluhují 30 válečných lodí a člunů a 20 podpůrných plavidel.

„Během cvičení budou vypracována opatření na ochranu námořních cest, přepravu vojsk a vojenského nákladu a také na obranu mořského pobřeží,“ dodalo prohlášení. „Celkově se plánuje provést více než 200 bojových cvičení, a to i s praktickým použitím zbraní.“

Pobřeží Baltského moře je pro Rusko velmi důležité i proto, že na něm leží jeho strategická exkláva Kaliningrad, sevřená mezi dvěma členy NATO, Polskem a Litvou.

Načasování nových cvičení je navíc důležité, aby Brusel nezačal vnímat Baltské moře jako „jezero NATO“ – jak o něm nedávno hovořil server Politico, jenž odráží názory politických myslitelů v Evropě:

Oživující se NATO se chystá posílit svůj vliv na Baltské moře a zkomplikovat tak životně důležitou tranzitní trasu pro námořnictvo Vladimira Putina na ruském dvorku…

„[Švédsko a Finsko] činí NATO geograficky mnohem soudržnějším. Baltské moře se stává jezerem NATO, což je obecně užitečné, a to i kvůli rostoucímu významu Arktidy,“ uvedla Ulrike Frankeová, vedoucí pracovnice Evropské rady pro zahraniční vztahy.

Navzdory tomu, že západní odborníci často trvají na tom, v rozporu s Mearsheimerem, že ruská invaze na Ukrajinu v únoru 2022 neměla nic společného s rozšiřováním NATO k ruskému prahu, jen letmý pohled na dramaticky se měnící geopolitickou situaci a vliv kolem Baltského moře od konce studené války hovoří o opaku…

„NATO neustále zvyšuje svou kontrolu Baltského moře – klíčové námořní brány pro ruskou flotilu, která má základny poblíž Petrohradu a v silně militarizované exklávě Kaliningrad,“ napsal Politico. „Během studené války byly v alianci pouze Dánsko a Německo na nejzápadnějším okraji Baltského moře. Vstupem Polska do NATO v roce 1999 a tří pobaltských republik v roce 2004 se většina jižního pobřeží moře dostala pod kontrolu aliance.

Zdroj: barrons.com